אשדוד במספרים. א

אשדוד במספרים חלק. א’

כדי להבין את השינויים שהתחוללו באשדוד, צריך להבין את המספרים. עד סוף שנות ה – 80 היו בעיר אשדוד כ 80 אלף תושבים, עשר שנים לאחר מכן נוספו עוד 100 אלף תושבים חדשים.

סוד המספרים הגדולים בא לידי ביטוי בעיר בבניה המסיבית של מבני מגורים. בשנות ה -90 בנו בתים בכל מיני מידות ובכל מיני צורות ובכל מיני טעמים. מחירי הנדל”ן עלו בקצב ובהיקף מדהימים, למשל: דירת  4 חדרים הכפילה את מחירה תוך עשור, דירות 2-3 חדרים שילשו ולעיתים ריבעו את מחירן.

הבניה הייתה בעיקר בניה למגורים, ובעקבות זאת נוצרה בעיה חדשה. העיר נהייתה צפופה מאוד, מבני ציבור כמעט ולא נבנו, עד כדי כך שבעיר אין עד היום מבנה מרכזי אחד המסוגל להכיל 1000 צופים בו זמנית.  היכל התרבות המקומי – מבנה הלוייתן, עדיין נמצא בעיצומו של תהליך בניה מתמשך (כ 7 שנים ), אמור לענות על הצורך הזה.

בתי ספר חדשים כמעט ולא נבנו בתקופה הזו. הצפיפות בכיתות היא מהגבוהות בארץ. בשנת הלימודים הקודמת 2009-2010, החליטה העירייה להגביל את תלמידי כיתות ז’ בתיכונים ל 35 תלמידים בכיתה בלבד.

בתוכנית הזו אשדוד מנסה להתמודד עם בעיית הצפיפות, ולהתחיל תהליך של צמצום מספר התלמידים בכיתות. תהליך זה יסתיים תוך כמה שנים, אם מחלקת החינוך תעמוד בפני לחצי הורים.

המסחר דווקא זכה לתוספת אלפי מ”ר בצורת מתחמי מכירות ובילוי גדולים וחדשניים. איזור התעשייה הקלה באשדוד הופך בצעדים מהירים למתחם לצעירי העיר. בין שכונות המגורים הוותיקות, רבעים א, ב, מתפתח איזור מסחר, קניות ובילויים. תחום המסחר באשדוד מפותח מאוד, ונראה שתושבי העיר נמצאים במסע קניות בלתי נפסק. מרכז קניות פתוח וגדול “סטאר סנטר”, הספיק להכפיל את שטחו.

נראה שהעיר לא מצליחה מאוד להוציא לפועל תוכניות גדולות. פרויקטים ציבוריים גדולים שתוכננו עוררו ביקורת רבה על התנהלות לקויה. תוכניות שונות נמשכות זמן רב, הרבה מעבר לתכנון, ליקויים בתהליכי הבניה או פשוט פשיטת הרגל של קבלנים מבצעים יצרו מצב שבו העיר אינה עונה על הצרכים של תושביה בתחומים רבים : חינוך, תרבות, תעשיה, תיירות ועוד.

כמה דוגמאות של תוכניות גרנדיוזיות שלא הגיעו לכלל סיום:

  • היכל התרבות, מבנה הלוייתן – הבניה נמשכת כבר שבע שנים ועדיין לא רואים את היום בו הצגה או מחזה  או שניהם יחד יתחילו להציג.
  • המרינה הכחולה, הבניה הכן הושלמה במקום הצליחה לשרוד רק מסעדה אחת, מסעדת אידי במרינה, כמה ספינות מציעות שייט קצר  בסביבות כ 30 – 40 דקות, ישנן בעלי יאכטות המציעים שייט ארוך מעט יותר וזהו זה. פרויקט המרינה כולל חלקים נוספים, כמו אגם מלאכותי ובניה ציבורית, אבל בנתיים רק הבניה למגורים הושלמה.

מצד אחד, העיר מתפתחת מאוד, אלפי דירות נבנו במשך זמן קצר יחסית, גידול מאוד משמעותי במספר תושבי העיר, גידול גם בשטחי המסחר הפרטי העונה על הצרכים המקומיים, ומצד שני, אין כמעט פיתוח ציבורי בעיר אשדוד.

האם עיריית אשדוד עשתה כל מה שאפשר למען התושבים ?

נראה, שלמעט הענקת אפשרות ותנאים ליזמים פרטים בתחום הבניה למגורים והבניה למסחר העירייה לא מעודדת ולא משקיעה מספיק בבניה ציבורית.

חלק ב

בין עזה לבין אשדוד

אשדוד בכותרות, המצור הישראלי על עזה מעלה לאחרונה את אשדוד לכותרות. ניסיונות של פעילים להסרת המצור על עזה יצרו שיתופי פעולה בין קבוצות שונות, חלקן פועלות מתוך נקודת מבט הומניטרי, חלקן מתוך הזדהות עם תושבי עזה, חלקן מנצלות את ההזדמנות, שנפלה כפרי בשל, להפגין נגד מדינת ישראל ונגד מדיניותה וחלקן סתם מתוך שנאה לישראל – ביטוי חדש לאנטישמיות או כפי שמכנים זאת “אינתיפאדה לבנה”.

תהליך מעניין מתרחש בהקשר של עזה, וכדאי לנסות להבין אותו. בבסיסו של התהליך ניתן לראות מצד אחד הינתקות ומצד שני התחברות.

הינתקות, ממשלת החמאס שהשתלטה על עזה הפכה את עזה למדינה בפני עצמה. מעין דרך פרקטית, כל עניין שיכול לקדם את הריבונות ואת העצמאות של מדינת החמאס בעזה הוא כשר.

בהשתלטות על עזה ניתן לראות הינתקות מהעם הפלשתיני, גירוש הממשל הפלשתיני לגדה, לעיר רמאללה. בתהליך הזה ממשלת החמאס מצהירה בריש גלי, עזה היא המדינה החמאסית של העם הפלשתיני. למדינה החמאסית הזו יש את כל סממני הריבונות: טריטוריה מוגדרת היטב, צבא אקטיבי, מערכת יחסי חוץ והסברה משומנת היטב, קשרים חובקי עולם ואפילו אויב מזוהה, מדינת ישראל, המהווה דבק לליכוד השורות בקרב העם הפלשתיני ובקרב מדינות ערב והאיסלאם.

התחברות, ממשלת החמאס, נכון לעכשיו, פועלת בדרך של התחברות לגורמים חדשים, מנצלת את תדמית דויד הקטן נגד גולית הענק, ומציגה את ישראל כמי שבעצם הטלת המצור על עזה פוגעת, חונקת ומדכאת את העם הפלשתיני היושב בעזה. ממשלת החמס מאפשרת לגורמים מערביים שונים לבצע את העבודה. חברות וקבוצות אירופיות פועלות במרץ להסיר את המצור מעל עזה. ההתנגדות לדון ולהגיע להבנות עם מדינת ישראל להעביר את התמיכה והסיוע ההומנטרי דרך נמל אשדוד, מחזקות את ההבנה שיש פה כָּוַונַה והֲכְוַונַה לחזק את השלטון העצמאי של ממשלת החמאס בעזה.

נמל אשדוד מעלה קשר חדש, מין ברית “ערים תאומות” בין עזה לבין אשדוד. מדינת ישראל מתעקשת להעביר את הסיוע לעזה דרך נמל אשדוד הנמצא כמה עשרות ק”מ צפונית לעזה. מדינת ישראל מבטיחה בידוק בטחוני ושחרות הסחורות, אפילו הבטחה לסייע בהעברת הסחורות לעזה.

בשבוע האחרון הגיע לשיאו תהליך של פעילים שונים לשבור את המצור, להגיע פיזית ישירות לעזה. ממשלת טורקיה בראשותו של ראג’ב טאיפ ארדואן, עומדת אחרי ארגון וניהול המשט לעזה, מובילה מסע נגד מדינת ישראל. הפיאסקו האדיר של השתלטות על האוניה “מרמרה” מנוצל עד תום לניגוח מדיניותה של ישראל ואילוצה להיכנע לדרישות אולטימטיביות להסרת המצור של ישראל על עזה. האוניה מרמרה עמדה בראשה של שייטת לעזה, עליה התקיים קרב דמים. האוניה מרמרה היא הסמל החדש של מסע אנטי ישראלי. בסופו של דבר האוניה הועברה לנמל אשדוד, שם עברה בדיקה יסודית והתברר שהייתה קבוצה גדולה של טרוריסטים שביקשו לנצל את המסע ההומניטארי לחיזוק מדינת החמאס בעזה.

בעקבות אירועי מרמרה, ישראל נמצאת במתקפה תקשורתית ואינטרנטית מהגדולות שידעה. עדיין לא ברור כיצד ממשלת ישראל בסיוע, שקט, של מספר מדינות תצא מהמאבק הזה, וכבר בדרכה לעזה אוניה נוספת, רייצ’ל קורי Rachel Corrie מנסה לשבור את המצור על עזה. ניסיונות של מדינת ישראל ממשלת אירלנד, נציגים אמריקאים לשכנע את אנשי רייצ’ל קורי להגיע לנמל אשדוד ומשם לאחר בדיקה ימשיכו בדרך היבשה לעזה, לא נשאו פרי, ויחידות צבאיות ישראליות השתלטו על האוניה, הפעם בשקט

הרייצ’ל קורי נמצאת עכשיו  (05/06/2010, 13:00) בדרכה לנמל אשדוד

המאבק בין מדינת ישראל לבין מדינת עזה מעלה את נמל אשדוד לכותרות. מי יודע אולי “מעז יצא מתוק”, אשדוד ועזה יגיעו לברית ערים תאומות, יש המון אינטרסים משותפים בין אשדוד לבין עזה. קשר כזה יכול להיות בסיס למערכת יחסים אחרת.