בחירות 30.10.2018

אחרי החגים בסוף אוקטובר 2018, יתקיימו הבחירות לרשויות המקומיות, גם באשדוד. הבחירות השנה מעוררות עניין מיוחד, שכן מזה כשנתיים ישנה תחושה גוברת של חוסר שביעות רצון ממהלכים חד כיווניים, שהנהלת העיר מוציאה לפועל.

הנהגת העיר, הנוכחית ממלאת את התפקיד, זו הקדנציה השנייה. הנהגה שנבחרה להנהיג את העיר, אחרי עידן ארוך שבו צבי צילקר, מילא את תפקיד ראש העיר.

הנהגת העיר בראשות יחיאל לסרי, ביטאה רצון לשינוי מסויים בהתנהלות העיר. אשדוד הייתה בתהליך של קליטה גדול מימדים, העליה לאחר קריסתה של ברית המועצות. משנות ה -90 עד לעשור הראשון של המאה ה -21, אשדוד הכפילה את אוכלוסייתה.

העיר אשדוד הפכה לעיר החמישית בגודלה בישראל, והיא כוללת קבוצות ומיגזרים רבים, המבקשים לשנות את האופי של העיר. אשדוד שהייתה עיר קטנה ונחמדה על חוף הים התיכון הפכה תוך פרק זמן קצר לעיר גדולה השואפת למצב את מקומה ומעמדה כעיר גדולה וחשובה בישראל בפרט ובמזרח התיכון בכלל.

תהליך ההתפתחות ושהאיפות הגדולות של תושבי העיר ופרנסיה נתקלו בחומת המציאות. כיום לאחר שתי קדנציות, של הנהלת העיר בראשות יחיאל לסרי, המציאות המקווה עדיין לא הבשילה. התסכול הרב מאיים לפגוע בתחושת השייכות של התושבים לעיר. 

לעיר אשדוד, יש פוטנציאל אדיר, רבים חשים בו, אבל הפוטנציאל להפוך לעיר גדולה וחשובה עדיין לא מתחיל את הדרך לכיוון היעד. העיר אשדוד, על אף תנאי הבסיס הנהדרים שלה, נותרה עדיין עיר פריפריה. העיר אשדוד קרובה מאוד למרכז המדינה מבחינה גאוגרפית, אבל רחוקה מאוד מבחינה חברתית, כלכלית, תרבותית, ופוליטית. בכל התחומים האלו העיר ממשיכה להתנהל כעיר פריפריה משנות הקמת המדינה או לפחות בעשורים הראשונים שלה.

אשדוד כוללת בין תושביה קבוצות, קבוצות שהנהלת העיר לדורותיה הקפידה לשמור אותן נפרדות, כדי להבטיח אינטרסים שאולי התאימו לשנות ה -60
וה -70 של המאה הקודמת.

בתקופה הזו, 2018 האינטרס של העיר אשדוד הוא להפוך לעיר גדולה, למטרופולין עצמאי המתנהל בהתאם לטובתה של העיר כיחידה אחת גדולה הכוללת מגוון אנושי מיוחד, שהמשותף לו הוא האהבה לעיר המיוחדת הזו, אשדוד.

החלפת השלטון העירוני לפני כ 10 שנים, הייתה שאיפה כמוסה של התושבים להפוך את העיר לגדולה וחשובה. למעשה להוציא לפועל את הפוטנציאל הטמון באשדוד. לצערם של חלק ניכר מתושבי העיר, הנהלת העיר כשלה וממשיכה להיכשל בהתקדמות לעבר המטרה.

הבחירות באוקטובר 2018, לאחר החגים, נועדו לבחור הנהגה חדשה שתממש את הפוטנציאל של העיר:
שתהפוך את אשדוד למטרופולין המעניק את שירותיו לכחצי מיליון איש, לפתח תעסוקה ראויה ומתקדמת, כדי שכ 40% מתושביה לא יצטרכו לנדוד למרכזי לימוד ותעסוקה מחוץ לעיר, להבטיח לכל התושבים הנאה מכל הפוטנציאל, לראות את התושב בגובה העיניים.

הנהגה שרואה את עצמה משרתת ציבור, ולא מפרידה ומשסה קבוצה ברעותה.
הנהגה שאוהבת את העיר ואת כל תושביה.
הנהגה המתייעצת ומשתפת את הציבור בתהליכי קבלת החלטות ומקיימת שיח עם התושבים.
הנהגה שאינה נתונה לגחמות של קבוצות לחץ, ופועלת בהתאם לשיקולים זרים.

הנהגה יצירתית, שתקבע חזון ומטרות ותתחיל להוציא לפועל את הפוטנציאל הטמון בעיר אשדוד ובתושביה.