מאז המלחמה ההיא, שכונתה מבצע " צוק איתן", אשדוד עברה ועודנה עוברת תהליך מהיר מאוד של שינוי. 

תמ"א 38, זבוטינסקי אשדוד

סקירה כללית

תוכנית מתאר ארצית 38, זו המוכרת בשם תמ"א 38 למיניה, הפכה את העיר לאתר בנייה אחד גדול. המטרה של התוכנית, הייתה להגן על מבנים שנבנו לפני 1980 מפני ההשלכות ההרסניות של רעידת אדמה. התוכנית הזו כללה חיזוק המבנה, ירידה לתשתית הבסיסית של המבנה חיזוק בשכבות ביטון מזוין מלמטה והעלאת תומכות , עמודי ביטון לחיזוק המבנה. זו המטרה של התוכנית, אבל ברור שתוכנית כזו לא תצא לפועל, מישהו צריך לממן אותה. לאדם הפשוט, אין לא את המוטיבציה וגם לא את הכסף לשדרוג המבנה, לכן הוחלט להעניק סוכריה ליזמים שיקחו על עצמם את מימון התוכנית.

הסוכריה היא, שבעלי הבתים, הנכסים יעבירו ליזמים את זכויות הבניה על השטחים שלא נוצלו עד כה, ובנוסף כל דירה במבנה תזכה לתוספת חדר מוגן ( ממ"ד) ומרפסת. כך הדיירים יקבלו תוספת של עד כ 25 מ"ר . ההצעה הזו, הפכה את תמ"א 38 לתוכנית מיועדת להגן על הדירות מפני אירועים מלחמתיים, כמו המבצעים החוזרים של ישראל בעזה או בלבנון.

בהחלטה הזו, שודרגה הסוכריה ליזמים, הם יקבלו מעתה את השטח של המבנה בתוספת  25 מ"ר לכל דירה, כך שטח הבנין גדל לפחות בעוד 100מ"ר. היזמים, אלו שאמורים להוציא לפועל את התוכנית  יקבלו אפשרות לבנות עוד שתי קומות לבנין טיפוסי. לא לשכוח, שטח הקומה גדל בעוד כ 100 מ"ר.

מהי התמורה לדיירים?  

הדיירים מקבלים מבנה משודרג, אומנם בנוי טלאים טלאים, אבל משודרג ועמיד יותר לפגעים שונים הן של רעידת אדמה והן של אירועים מלחמתיים. היזם מממן את חיזוק תשתיות המבנה , עמודים תומכים לחיזוק המבנה, ציפוי קירות המבנה, שדרוג חדר המדרגות, הוספת מעלית,  בניית לובי, חידוש מערכות החשמל והאנסטלצייה באופן חלקי ובניית חדר ממ"ד ומרפסת לכל דירה.

עד כאן, תהליך ההתפתחות של תמ"א 38, יזמים רבים החלו לשנות את אופי העבודה לטובת השתתפות בתוכניות תמ"א. התוכנית  פשוטה, אינה מחייבת מימון גדול מידי, היזם משקיע כמה מיליונים בודדים וזוכה בכמה מיליונים רבים.

בפרק הבא נסקור את נושא השרלטנים בתחום תמ"א 38

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.