מבט כללי על העיר אשדוד

למבקר המזדמן באשדוד מתעוררת תחושה, שהעיר אשדוד מתייחסת לנופיה, לצבעיה ולטעמיה באופן ייחודי.

במבט כללי על העיר אפשר להבחין ביד מכוונת ומתכננת. רחובותיה של העיר הם רחבים, וצולבים ממזרח למערב ומדרום לצפון. העיר מתוכננת בצורה היפודמית. בניני הציבור ומתקני השעשועים מרוכזים כמעט כולם באזור נפרד במרכז העיר. אזור הנופש והבילויים פרוש ממערב לאורך חוף הים התיכון. אזורי התעשייה ממוקמים בחוץ מצפון לעיר. כמו הערים העתיקות באגן הים התיכון, חלוקה פונקציונלית בהתאם לצרכים.

במבט ממוקד יותר ניתן לראות שהעיר מחולקת לאזורים וכל איזור כולל בתוכו מתקנים עירוניים בסיסיים: גני ילדים, בתי ספר, גינה ציבורית, מרכז קניות ופנאי, כיכר עגולה ובמרכזה כמובן מונומנט עיצובי. האזורים תוכננו כך שתהיה להם מידה מסוימת של עצמאות, למעשה כל אזור מאכלס מספר תושבים דומה לעיר קטנה עד בינונית בישראל, כ 20 אלף איש.

דוגמאות לייחודה של העיר ניתן לראות במבנה היכל תרבות שמלאכת בנייתו מושלמת בימים אלו. מבנה מודרנית, שיש מי שרואה בו דמות לויתן, ויש אחרים שרואים גל גדול. גם אלו וגם אלו רואים את הקשר הקדום לאשדוד – ים, ליונה בבטן הלויתן או את הקשר לאשדוד המודרנית.

"הלויתן" היכל התרבות באשדוד

מרכיב נוסף בעיצובה של העיר הוא השימוש בכיכרות הרבות הפזורות ברחבי העיר. הכיכרות מעוצבות במגוון מרכיבים, ובעיקר בצמחיה: עצי זית, דקלים.

כיכר הכניסה לרובע ט באשדוד

רשימות נוספות בנושא תיירות: