תמ"א 38 | עוד הפרטה ?

לאחרונה גובר הלחץ של גורמים שונים בינהם המדינה עצמה, הרשויות המקומיות, יזמי נדל"ן ועוד רבים, על דיירים להצטרף לתוכנית תמ"א 38. למי שלא מכיר תמ"א 38 היא תוכנית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה ולבניית חדרי ממ"ד.

מרבית הפתרונות עוסקים בפיתוי תושבי בתי דירות על ידי שיפוץ והשבחת חדר המדרגות, שיפוץ והרחבת הלובי, חיזוק יסודות הבניין, הוספת מעלית, שיפוץ וחיפוי קירות המבנה ועוד תיקונים קוסמטיים.

יזמי נדל"ן, מבחינתם הם קיבלו אפשרות נהדרת להשקיע ולממן את התוכנית ומנגד לקבל את תוספת הבניה לעצמם למכירה בשוק החופשי.

לנוכח המציאות הזו ניתן לראות כיצד דיירים שחיו יחד כמה עשרות שנים מוצאים את עצמם בהתקוטטות רבתי בין מתנגדים לבין תומכים, לכל אחד יש סיבות ואינטרסים מיידים ועל כן הורסים את המרקם החברתי שטיפחו במשך כל חייהם, כל זאת בעבור חופן קטנטן של מעות.

התוכנית הזו בעיני, לפחות, נראית כעוד רעיון של משרד האוצר להטיל את עלויות ההגנה והביטחון של אוכלוסיית ישראל על האזרחים. מעתה המדינה מוותרת מרצון על ההשקעות הנדרשות להגנת תושביה, וכל תושב יממן בדרכים שונות את הגנתו.

התוכנית על פניה נראית חיובית ותורמת לכל הצדדים, אבל בלהט הדברים נעלמה התייחסות לפגיעה באיכות החיים מצד אחד, ולהפרטת הביטחון מצד שני.

חסרה לי התייחסות שתעלה ותציף את הבעייתיות של תוכנית תמ"א 38.

דיירים עומדים בפני ברירה או להצטרף לתוכנית תמ"א 38 ולאבד את זכויות הבנייה לטובת יזם נדל"ן, בדרך להרוס את הקשרים שנרקמו, לעיתים במשך חיים שלמים עם שכנים.

בבתי דירות רבים גרים אנשים שבחרו מיקום, אופי ואיכות חיים, עכשיו הם "נדרשים" להוסיף דירות, להוסיף שכנים, ולאבד את הפרטיות, את הנופים, את החניות ולצמצם את מרחב המחייה שלהם.

המדינה על ידי הרשות המקומית מאפשרת ומעודדת את התוכנית מבלי לענות על השאלות הבסיסיות:

כיצד היא מתכוונת להתמודד עם הצפיפות שתיווצר, על חוסר החניה, על הפגיעה באיכות החיים של תושביה, על המריבות והכעסים המתעוררים בעקבות התוכנית.

המדינה מאשרת בתהליך די מהיר את תוכניות הבניה.

האם תוכנית תמ"א 38 עברה תהליך כלשהוא של דיון ציבורי?

יש ליותר מידי אנשים מה להפסיד, ולמעט מידי אנשים להרוויח.

מי יגן על זכויותיו של האדם הפשוט ?

מי יפצה את האזרח על הירידה באיכות חייו ?

מי יכול לסייע במידע או בעצה להתגונן מפני תוכנית תמ"א 38 ?

רשימות נוספות בנושא תמ"א 38:

תמ"א 38 | 0.2 סקירה

תמ"א 38 | 0.3 השרלטנים

תמ"א 38 | 0.4 הריסה ובנייה

2 תגובות

  1. נכון, התיקון השני נשמע יותר נכון. כך מקבלים את החיזוק, השימור והשיפור מחדש, בלי טלאים. פשוט בנין חדש ומותאם לצרכים של כולם.

  2. תיקון מספר שתיים לתוכנית תמ"א 38 מאפשר הריסת בניין ובנייה מחדש תוך קבלת הטבה של תוספת בנייה – כמו בתמ"א 38 רגילה. אלא שהדעות חלוקות לגבי הכדאיות הכלכלית של השיטה אפילו כשמדובר באזורי היוקרה. מה דעתכם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *