תחום הנדל"ן קשור לכל אחד מאיתנו. תחום התמ"א בשנים האחרונות הפך להיות הפתרון האולטימטיבי של המדינה על רשויותיה להתמודדות עם יוקר המחייה בתחום הדיור. לצד הפעילות חיובית, לכאורה נכנסו שרלטנים רבים מידי המבקשים להמר ולנצל את המצב כדי להרוויח המון כסף על חשבון בעלי דירות, בדרך כלל אוכלוסיות מוחלשות.

בפרק הקודם סקרנו את תהליך ההתפתחות הבסיסי של תמ"א 38. בפרק הזה נעסוק בהתפתחות ענף נלווה לתמ"א הלא הוא השרלטנים. תחום התמ"א הפך להיות נושא עיקרי להתמודדות עם בעיות הדיור בישראל. הפוטנציאל הטמון ביצירת כמות גדולה מאוד של דירות ללא התמודדות עם ביורוקטיריות מלאות הפך את תוכניות התמ"א לאבן שואבת ליזמים, לקבלנים, לבעלי דירות, לאנשי עסקים כמו מתווכים עורכי דין וחשוב יותר ענף שלם של שרלטנים.

מי הוא השרלטן?

השרלטן הוא אדם המנסה להפיק רווחים מיידים בשיטת " זבנג וגמרנו", בלי ללוות את התהליך מתחילתו ועד סופו, בלי לענות על הצרכים האמיתיים של הצדדים השונים, בעיקר של בעלי הבתים, שנושא התמ"א קוסם להם.

השרלטנים מגיעים לבעלי הבתים או לוועדי הבתים של מבנים ישנים, בדרך כלל האוכלוסייה ותיקה, חלשה מהגרת או עולים חדשים ומפתים אותם בתוכנית לשדרוג ביתם על ידי תוספת והגדלת המבנה, שיפוץ חזית המבנה, בניית מעלית ועוד טופינים שונים, שלכאורה מאוד נכונים ולכן רבים מבעלי הדירות שאין ביכולתם להיכנס לתוכנית שיפוץ ושדרוג המבנה מתפתים לרעיון. היכן השרלטנות ? אם, השרלטן ממהר להחתים את אותה אוכלוסייה, שעדיין לא הבינה את המשמעויות השונות של החתימה, במיוחד, שלעיתים קרובות מידיי החתימה איננה על הסכם, אלה על פיסת נייר תמימה.

לפיסת הנייר הזו יש חשיבות ומשמעות מבחינה חוקית. מי שחתם עליה, לא תמיד מבין שהוא מחויב לתוכנית.

למרות שלא הוצגה בפני החותם שום תוכנית, שום הסכם, אבל הוא מחויב לתוכנית ערטילאית שאיננו מבין את משמעותה.

השרלטנים, מצליחים לשכנע את אותם דיירים מוחלשים להצטרף לתוכנית שלא ראו, אף אחד לא הסביר להם את המשמעויות, אף אחד לא הזהיר אותם שמי שהחתים אותם על נייר תמים או חוזה תמים אינו קשור להמשך הפרוייקט.

השרלטנים סוחרים בחתימות של אנשים, מתווכים בחתימות, מעבירים את החתימות בין יזמים שונים או קבלנים שונים, כאמור מבלי שהם מבינים את רוב המשמעויות.

בעלי הדירות, אלו שחתמו, בטוחים שאוטוטו הפרוייקט יוצא לדרך ומתאכזבים ששום דבר לא קורה. מי שאינו מצוי בתהליך בטוח שהפרוייקט מתחיל מייד.
אבל מי שמצוי בתהליכי קבלת ההחלטת של וועדות הבנייה העירוניות, בגיבוש ותכנון הפרויקט, במציאת יזם או חברה יזמית או קבלן ביצוע מודע לפרק הזמן הארוך, בין 3-8 שנים, עד לתחילת הפרוייקט.

אחת המשמעויות החשובות מחתימה על הסכם ראשוני זה, היא שהחתימה הזו מחייבת. התנתקות מהסכם קשה עד בלתי אפשרית.

השרלטנים נמצאים לאורך כל שלבי התמ"א 38, מעבר למתווכים ולמחתימים ישנו את היזם, לפעמים יזמים.

ליזם, תוכנית תמ"א היא תוכנית מאוד מפתה, גם אם אינו קשור לתחום הנדל"ן. הוצאה לפועל של תוכנית כזו היא פשוטה יחסית ואיננה מחייבת הוצאות מימוניות גבוהות מכיוון שאין צורך בהשקעה וברכישה של קרקע, בעלי הדירות "מעניקים" לו את הקרקע במתנה ואת זכויות הבנייה, אלו חלק מהתנאים.  הדיירים – בעלי הנכס בטוחים שהיזם ממש מציל אותם, שכן הוא משפץ, משדרג, מגדיל את שטח הנכס, משביח ומעלה את מחיר הנכס שלהם.

היזם, אם כן, אינו זקוק להשקעות גדולות, העובדה הזו, הכניסה לתחום יזמות התמ"א, רבים ללא ניסיון מתוך כוונה להשיא לעצמם רווחים נאים במהירות.

חלק מהיזמים, אינם מתכוונים באמת להיכנס לפרויקט, כל מטרתם, היא החתמת הדיירים – בעלי הנכסים, כדי להעביר את החתימות ליזמים או קבלני ביצוע אחרים.

באוסף השרלטנים, ניתן למצוא חלק מהדיירים המנסים או שקיבלו תנאים עדיפים על אחרים. ניתן למצוא גם עורכי דין שמונו על ידי היזמים ולכן הם מחויבים ליזם ולא לדיירים, למרות הבטחותיהם.

בהמשך נתייחס להסכמים השונים, לערבויות, לבטוחות לאינטרסים שונים ומשונים, על כך ברשימות הבאות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *