אשדוד מצטרפת למאבק הארצי נגד תכניות הבנייה בערים

תושבי אשדוד מאחדים כוחות עם תושבים בערים רבות בישראל, ויוצאים למאבק נגד מוסדות התכנון והבניה. ערים נוספות שהצטרפו למטה המאבק ארצי הן: נתניה, הרצליה, כפר סבא, הוד השרון, אשדוד, רמת השרון, פתח תקוה, קרית אונו, תל אביב, באר יעקב, נהריה וכן המועצה המקומית עמק חפר.

הקמת הממשלה הנוכחית, לוותה בתהליכים רבים של שינוי, כאשר יו"ר מפלגת כולנו, משה כחלון, הצליח לרכז סמכויות רבות, כדי לממש את סדר היום של מפלגתו כולנו. כחלון למד מניסיונו הכושל של יאיר לפיד, יו"ר מפלגת יש עתיד, שלא הצליח להבטיח את מימוש סדר היום שהבטיח. 

הזרוע הביצועית היעילה ביותר בישראל

משה כחלון קיבל את משרד האוצר, הוא הצליח לרכז תחת משרתו סמכויות רבות, בין היתר את האחריות על מנהל מקרקעי ישראל, על היחידות במשרד הפנים האחריות על תהליכי התכנון והבנייה. כך הצליח ליצור את הזרוע הביצועית החזקה ביותר במשק הישראלי, את משרד האוצר.

שיתוף הפעולה  של "פקידי האוצר" עם הרשויות המקומיות, הפכו את ראשי הערים בישראל לזרוע הביצועית של המדינה, של מוסדות התכנון וביחד, הם פועלים במרץ רב כדי לקדם תכניות להתמודדות עם בעיית הדיור בישראל: הפרויקטים של שר האוצר: "מחיר למשכן", בו מתקיימות הגרלות הקובעות את הזכאות לדירות ברחבי הארץ. כחלון כשר אוצר קושר את ראשי הערים ב "הסכמי גג" המעניקים חבילות מאוד מפתות לעיריות, למשל אשדוד,  שיתחייבו לבנות בהיקפים גדולים מאוד. חבילות ההטבות כוללות: תקציבים מוגדלים, תוספת שטח לעיר וסיוע בפרויקטים החשובים לעיר: חינוך, תשתיות, מבני ציבור, תעשייה ועוד.

לא, לשיתוף הציבור, זו המדיניות.

לצד התועלות שהערים מקבלות, יש התנגדות עזה של תושבי הערים להסכמי הגג, המאיימים על איכות חיי התושבים, מאיימים לשנות את אופי הערים ללא דיון ציבורי. מתברר שהסכמי הגג, נידונים זמן רב ללא ידיעת הציבור. העירייות קיבלו כבר מקדמה בתקציבהן על חשבון הסכמי הגג, כפי שניתן לראות בתקציבי העיריות ל 2017. למשל תקציב העיר אשדוד שהוגש ב 4/1/2017, כולל סעיפים בסכום כולל של למעלה מ 850 מיליון ש"ח לפרויקטים שונים

לאחרונה החלה התקוממות עירונית, והיא מקיפה את תושבי הערים: באשדוד, בפתח תקווה, בראש העין, קרית גת המתגייסים למאבק .  תושבים בערים אלו עתרו לבית המשפט נגד מימוש הסכמי הגג, במיוחד לאור המדיניות של המדינה דרך ראשי הערים, שלא לשתף את הציבור בתהליכי קבלת ההחלטות. בעיר אשדוד, התכנסה הנהלת העיר לאשר את הסכם הגג, בהודעה מוקדמת של שבוע בלבד. בית המשפט חייב את העירייה לקיים דיון נוסף ולהעביר את פרטי ההסכם לעותרים: חברי אופוזיציה, תושבי העיר והחברה להגנת הטבע.

ניתן לראות שמאבק תושבי הערים בישראל נמצא בראשיתו, אבל התעוררות הציבורית, ההתגייסות של תושבים וארגונים בגיבוי בית המשפט ממלאות את מפרשי המאבק האזרחי. האם ישראל נמצאת בשלב נוסף של המאבק לצדק חברתי, שסחף ב  2011 את שכבות הביניים בישראל.
המהפכה, כאמור, בתחילתה, אבל ימים יגידו מה יהיה בסופו של
"הקייץ הישראלי 2017".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *