אשדוד היא עיר מעניינת מורכבת מאוד ועליה להתמודד עם אתגרים רבים. העיר אשדוד היא עיר שינה, במובן מסויים. משנות ה -90, פרנסי העיר התמקדו בבניה למגורים ולמסחר. עד כדי כך התמקדו בבניה למגורים, עד שכילו את מרבית עתודות הקרקע לבניה. היום באמצע 2017.

למה שלא תישאל שאלה אפיקורסית במקצת ? 


האם לא הגיע הזמן להפסיק לבנות ולבנות את העיר הזו, להפסיק להפוך אותה לשלמת בטון ולהתמקד באיכות החיים?

באתר ashdodlive.com אספנו כמה נתונים כדי לבסס את התחושה, שהגיע הזמן להפסיק לבנות ולהתחיל לשפר, לטייב את העיר.  כמה נתונים: אשדוד שייכת לאשכול 5 ( מתוך 10), בעיר אשדוד מתגוררים כ 230 אלף תושבים,

חינוך, מספר התלמידים בעיר כ 43 אלף, מספר בתי הספר בעיר 124, שליש ממספר בתי הספר במחוז דרום, אליו העיר שייכת.
מדד החינוך אשדוד נמצא באחוזון ה 58.ציוני המיצ"ב ( בדיקת האקלים החינוכי בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים), של תלמידי אשדוד נמצאים מעל הממוצע הארצי:
מתמטיקה – 6, מדעים וטכנולוגיה – 6, אנגלית – 6, עברית – 5

השכר הממוצע לתושבי אשדוד 6090 ש"ח ( 2000 ש"ח פחות מהממוצע הארצי). באשדוד קצת פחות מ 20% הם אקדמאיים.

צפיפות, 7-9 משפחות לדונם. 40% מתושבי העיר הם עד גיל 20, 70% מהתושבים הם עד גיל 40. עיר צעירה עם פוטנציאל צמיחה והתפתחות חיובית.

בית חולים בימים אלו עומד להפתח. מאבק למען הקמת בית חולים החל ב 1993 (תמ"א 31), כאמור מסתיים ממש בימים אלו ( יוני 2017), 25 שנה.

אוניברסיטה עדיין אין,למרות שיש דרישה גבוהה מאוד ללימודים אקדמיים, כ 20% מתושבי העיר הם אקדמאים, ורבים נוספים פשוט התייאשו, היגרו ועזבו. אין חדשות בתחום האקדמיה באשדוד, לפחות לא בכלי התקשורת המקומיים והארציים.

תעסוקה, למעלה מ 60% עוסקים במקצועות צווארון כחול, פחות תעסוקה מתקדמת. רבים מתושבי העיר עובדים מחוצה לה, כ 40%.

יוזמות, באשדוד יש המון פרויקטים מצוינים, אבל רבים מהמשתתפים בהם אינם תושבי העיר. העיר מספקת שירותים רבים לתושבי הסביבה. תושבי העיר ממנים ומסבסדים את תושבי האזור והארץ.

הגיע הזמן לעצור, ולשאול לאן פניה של העיר אשדוד מועדות

ניתן  להמשיך ולהזכיר נתונים נוספים, אבל הנקודה המרכזית היא, שהגיע הזמן לעצור את הבניה למגורים, לשאול עד לאן. להשאיר גם את האזורים החדשים (מע"ר) פנויים ולהמתין. לא יקרה כלום, אם יפנו את המשאבים לפיתוח והעלאת איכות החיים בעיר.

הנהגת העיר אשדוד ממשיכה לפתח את תחום הדיור למגורים, בעיקר בדרום העיר ( מע"ר דרום). ישנו ניסיון להעמיס על דרום העיר יותר ממה שהוחלט בתחילה. מספר יחידות המגורים קפץ  מכ 1500 יחידות מגורים ליותר מ 3400 יחידות מגורים. דרום העיר, הוא אזור ללא בעיות, מתחילים מקרקע בתולה, לא מסתבכים עם דעת הקהל בעיר,מרבית התכנון, הפיתוח והעיסוק מתקיים "מתחת לראדאר", ולכן הביקורת היא בעיקרה של ארגונים ירוקים או תושבים מעורבים.

באזורים הישנים של העיר, שבהם יש המון לתקן ולשדרג, מנהיגי העיר מתנהלים בעצלתיים. את הפיתוח הם הפקירו לכוחות השוק, ושם, באזורים הישנים של העיר ישנה, כמעט הפקרות. תכניות פיתוח במסגרת תמ"א 38 מתנהלות ללא פיקוח, ללא תכנון. עיריית אשדוד, פשוט מפקירה את שיפור החיים של תושבי האזורים הישנים, אלו הזקוקים מאוד לשדרוג.

אם יש על כך הרבה אנרגיה לבניה ופיתוח, יש המון מה לתקן. האזורים הישנים של העיר: א', ב', ג', ו' זועקים לשינוי לשיפור,. ניתן להתחיל בפינוי ובינוי, שיקום וחידוש האזורים האלו. במקום הנהירה לבניה חדשה.

כמה נקודות חיוביות מתוך רבות שיש לעיר אשדוד:

מערכת החינוך באשדוד, היא בסדר, נמצאת מעל 58% בהשוואה ארצית.

המספר הזה מבטא הישג ניכר, כאשר מתבוננים בנתונים האלו תוך כדי התייחסות לאופי המיוחד של העיר:
באשדוד יש 124 בתי ספר, למעלה מ 35% מתלמידי בתי הספר היסודי הם חרדים, ועם זאת ציוני המיצ"ב טובים הוא זהים לערים אחרות, כמו: אשקלון, בה יש 53 בתי ספר וההישגים פחות טובים מאשדוד, ברחובות יש 63 בתי ספר והישגי שתי הערים זהים.

אשדוד נמצאת כעת בהתעוררות כתוצאה משחיתות הנחשפת לה לאיטה. הגיע הזמן להפוך את העיר למקום טוב יותר לתושביה, מגיע לעיר ומגיע לתושבים הנהדרים שלה.

מנהיגי העיר צריכים לעצור את המירוץ לפיתוח חסר תכלית משמעותית ולהתחיל לשפר מאוד את איכות חייה של העיר ושל התושבים.

אשדוד נמצאת בתחילת הדרך לפריצה קדימה, זה הזמן לעצור ולחשוב לאן מועדים פני העיר. כדאי לה להנהגת העיר לשאול, להתייעץ ולשתף את התושבים במטרות ובחזון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *