התדמית של פרויקט תמ"א 38 כניצחון לכולם (win win situation) הוא מטעה בלשון המעטה. למעשה זהו מנגנון משוכלל שנועד לגנוב ולנשל את הדיירים מרכושם.

כדי להבין את המשמעויות הנסתרות של תמ"א 38 למינהו, יש לבחון את ההשפעות של הפרויקט על מי שקשור אליו. מי מרוויח ומי מפסיד.

 

כמו שנכתב על ידנו בעבר, פרויקט תמ"א 38, או בשם החדש והמכובס "התחדשות עירונית", זהו פרויקט המעניק לבעלי ההון מאות מ"ר וקרקע בחינם, לבניית דירות חדשות, ומעניק לבעלי הדירות אפשרות לשדרג את דירותיהם. הנכסים מעלים את ערכם על ידי חיזוק היסודות, שיפוץ החזית, הכנסת טכנולוגיה חדשה בחלק מהדירה, הוספת קומות, הוספת מעלית, הגדלת הדירה בעשרות מ"ר בודדים וככל הנראה גם העלאת ערך הדירה.

פרויקט תמ"א 38 או התחדשות עירונית הוא מנגנון
לנישול והשתלטות על נכסי הדיירים.

חשוב להבין שבעלי הדירות אינם מקבלים תמורה ממשית, כסף ביד. מימוש התמורה מחייב מכירת הנכס. במילים אחרות הפיתוי לבעלי הדירה הוא בפיתוח, שדרוג הדירה ובסופו של הפרויקט, העלאת ערך הנכס.

אם לחלק מ
בעלי הנכסים, אין ולא היו אפשרויות כלכליות מלכתחילה
(מוחלשים מבחינה כלכלית וחברתית ), הרי שבסופו של הפרויקט הם יצטרכו לשלם כפול ויותר ממה ששילמו לפניכן על התחזוקה השוטפת של הנכס. אם כך, נוצר מסלול המחייב את בעלי הנכסים, שהעבירו חלק ניכר מזכויותיהם לידי היזמים, לעזוב ולמכור את רכושם ולעבור למקום אחר באותה רמה שבה חיו לפני הפרויקט.

אמנם, רעיון  ההתחדשות העירונית, נשמע טוב, אפילו טוב מאוד, אם כן, מדוע במשך כ 15 שנה רק 1-2% מהמבנים בעלי הפוטנציאל נכנסו לפרויקט תמ"א 38 ?

התשובה המידית, היא שכוחות השוק, כנראה יודעים דבר או שניים.
זה לא מאוד משתלם. לא ליזמים, לא לבעלי הדירות ולא בלרשויות, וודאי לא בפריפריה.

מדוע ערים רבות מקדמות את הפרויקטים האלו, האם לא בדקו את הערכים. את מי משרתים ראשי הרשויות, את התושבים, את העיר או את בעלי ההון ?

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *