ב30 באוקטובר יתקיימו הבחירות המוניציפליות, באשדוד. כמו בערים רבות, גם באשדוד הרחובות רוחשים,ישנם שינויים וחידושים רבים, רבים מתושבי העיר הפכו להיות מעורבים יותר ממה שזכור בשנים האחרונות.

התחדשות עירונית ? 

לא כולם אוהבים את התחדשות הזו. לכן ניתן לראות כיצד גם באשדוד גם בערים אחרות, קם  במהירות מטה מאבק עירוני, כזה המנסה לגרום למפלגות ולמנהיגים הפוטנציאלים, לשתף את הציבור בתהליכי קבלת ההחלטות העירוניות. כידוע התנהלות הרשות המקומית מעניינת את התושבים, שכן מדובר על איכות החיים הבסיסית ביותר. הרשות המקומית, המועצה או העירייה שולטת במשאבים אדירים והיא קובעת את סדר העדיפויות, לאן להפנות משאבים, מי הן האוכלוסיות או השכונות שבהן נדרשת השקעה, פיתוח או שיפור.

הבחירות לעיריות, אמנם מתקיימות פעם ב 4 שנים, אבל ההחלטות והשינויים בעיר מתקבלים במהלך כל התקופה. לכן הדרישה הבסיסית לשתף את הציבור, לא רק שהיא צודקת היא הוגנת והיא מחויבת המציאות.

לרשויות המקומיות, כאמור יש סמכות רחבה מאוד, כמוכן יש מינעד רחב מאוד של "שטח אפור", זאת אומרת המון מקום לשיקול דעת ולפרשנויות של עו"ד גדולים וחשובים. מתברר לאחרונה, במיוחד לאור תכניות ופרויקטים ברמה הלאומית, שלעירייה, לרשות המקומית יש סמכות לקבל או לדחות פרויקטים או השקעות שהמדינה מחליטה להוציא לפועל.

לעירייה יש עוצמה אדירה והיא אינה מהססת להשתמש בה

 הציבור מבין, היום, מעט באיחור שלרשות המקומית יש שיקול דעת וסמכויות נרחבות מאוד. הרכב המועצה העירונית באשדוד הוא כזה המאפשר לראש העיר, בעזרת הקואליציה שגיבש אפשרויות בלתי מוגבלות ליזום, לשנות, לחדש, להרוס ללא שום צורך לקבל אישור או לשתף את הציבור. רבות מההחלטות מתקבלות בדרך פורמלית, אבל הרחק מעיני הציבור. גרוע יותר המרחק בין קבלת ההחלטות  לבין ההוצאה לפועל של ההחלטות  רב ביותר, עד כדי שנים. כך הציבור פשוט מורדם ואינו מצליח לקשר בין ההחלטה לביצוע. תחושת אי האמון במנהיגי העיר הנבחרים נפגעת, מסכלת ומעוררת את הציבור להביע את מחאתו.

היום, שנה לפני הבחירות, מתחילות להתארגן קבוצות שונות, המפלגות בקואליציה מנסות לשפר עמדות, לחזק את מעמדן לקראת הבחירות.
מפלגות ומועמדים פועלים לגייס תמיכה לחבור למועמדים נוספים כדי לקדם את מעמדם. מפלגות מתחילות לחזק את בסיסי התמיכה שלהם במפגני כוח, או בערבי יחד שנועד "לספור את החיילים" לקראת הבחירות.

ערב דיון של תנועת אשדודים 26/11/2017

בתחילת השבוע באולם מקומי נאספו כמה מאות של תושבים מהעיר אשדוד. במבט חטוף נראה היה אוסף של אנשים שהקשר בינהם הוא מקרי ביותר, ככל שנמשך הערב הפרצופים הפכו למוכרים יותר.

יריית הפתיחה למרוץ לעיריית אשדוד נורתה, אומנם הרף הונמך, המטרה המוצהרת,היא כניסה למועצת העיר.
לא נאמרה, לפחות לא במפורש, המילה ראשות העיר.

בערב הזה צוין, בין היתר, יום השנה החמישי להקמת התנועה, נערכו שולחנות דיון לפי נושאים שונים, נרשמו מטרות שאיפות, כוונות לקראת בניית תכנית עבודה לשנים הבאות, וגם הכנות לבחירות הקרבות.

זו לא טעות זו מדיניות, לא לשתף את הציבור

תהליך קבלת ההחלטות בישראל גם במערכת הפוליטית העירונית, הוא די עקום,פרויקטים מתוכננים כמה שנים מראש, הרחק מעיני הציבור, כמעט במחשכים ואחרי כמה שנים  מוצאים את דרכם למציאות בהפתעה גמורה.

בשלב הרעיוני המוקדם, המדינה מנהלת משא ומתן, מבטיחה הבטחות שונות לרשויות המקומיות ומקבלת אישור כללי כחוק, בהצבעה במליאה המועצה המקומית.האישור הכללי הזה מתקבל בשלב כל כך מוקדם שרבים מחברי המועצה המקומית או נציגי הציבור לא מבינים לחלוטין הן את הפרויקט והן את התהליך הארוך והמורכב לביצוע.

בשלב התכנון, יושבות וועדות במשרדי הממשלה בדרך כלל משרד הפנים ומשרד האוצר ובמשרדים הרלבנטים. הם פשוט מנהלים את התהליך, ככל הנראה בהתאם לחוקים ולסטנדרטים, בסופו של תהליך, שנמשך שנים רבות 3-8 שנים.

שלב השכנוע, כדי לפתות את הרשות המקומית, לעיתים המדינה מעבירה תקציבים ייעודיים לפרויקטים החשובים לרשות המקומית. תקציבים אלו נכנסים לתקציב העירייה מתוך תכנון ומחשבה שהאישורים הסופיים יאושרו ברשות המקומית.

דוגמאות לכך:

שלב הביצוע, בוקר אחד בהיר, לפעמים ימים ספורים לפני כן ישנן הודעות, מתחיל ביצוע בפועל של הפרויקט, העיר נסגרת, כבישים נחסמים, פקקים מצטברים הגיהנום מתחיל. תושבי העיר מגלים שהפכו להם את חייהם ביום אחד, כמעט ללא הכנה, כמו טיפול בהלם. הציבור מגלה שהשינוי הזה, הולך ללוות את יומם לא שבוע ולא חודש, כמה שנים. פרויקט reway באשדוד מתוכנן להתבצע במשך שנתיים.

התהליך הזה גורם לתרעומת ותסכול אדירים בקרב הציבור, הן על חוסר ההתייחסות אליו, הן על חוסר שיתופו בתהליכי קבלת ההחלטות, הן בזלזול המופגן של מנהיגי העיר, הן בחוסר אמפתיה לקשיים האדירים שהתושבים נאלצים לסבול.

בתהליך הזה יש מימד גדול מאוד של הימור וזחיחות דעת, ראש העיר מתכנן לסיים את הפרויקט לפני הבחירות 30.10.2018. 

אם הפרויקט יסתיים בהצלחה, הוא, ראש העיר יקנה את עולמו מחדש, אם לא יסתיים הפרויקט זעמו של הציבור יסלק אותו מהקומה החמישית בבניין העיריה. הקומה החמישית, שם ממוקמת לשכת ראש העיר לא ראתה את הציבור כמה שנים, עובדה המגבירה עוד יותר את התסכול והזעם כלפיו.

הבחירות בפתח, וכמו שנכתב מועמדים ומפלגות מתחילים להתארגן לקרב חייהן, עם כל הכעס כלפי העיריה ופרנסיה, ניתן לראות גל של התעוררות, יותר תושבים החליטו לקחת חלק בתהליך קבלת ההחלטות, הן בהצטרפות לעשייה פוליטית והן עם שאיפה לצאת ולבחור ביום הבוחר.

 

2 תגובות

  1. רק הלן גלבר גברתי ראשת העיר הבאה לסרי חייב לעוף הבייתה הרס את העיר הביא לפילוג להרס לקומבינות להתחרדות העיר לשינוי אופייה והנפוטיזם העיר בתוהו ובבוהו לכן חייב שינוי חייב מהפך אשדוד חוזרת לתושב!

  2. דברים יהיו אחרת מעכשיו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *