אשדוד במספרים חלק. א'

כדי להבין את השינויים שהתחוללו באשדוד, צריך להבין את המספרים. עד סוף שנות ה – 80 היו בעיר אשדוד כ 80 אלף תושבים, עשר שנים לאחר מכן נוספו עוד 100 אלף תושבים חדשים.

סוד המספרים הגדולים בא לידי ביטוי בעיר בבניה המסיבית של מבני מגורים. בשנות ה -90 בנו בתים בכל מיני מידות ובכל מיני צורות ובכל מיני טעמים. מחירי הנדל"ן עלו בקצב ובהיקף מדהימים, למשל: דירת  4 חדרים הכפילה את מחירה תוך עשור, דירות 2-3 חדרים שילשו ולעיתים ריבעו את מחירן.

הבניה הייתה בעיקר בניה למגורים, ובעקבות זאת נוצרה בעיה חדשה. העיר נהייתה צפופה מאוד, מבני ציבור כמעט ולא נבנו, עד כדי כך שבעיר אין עד היום מבנה מרכזי אחד המסוגל להכיל 1000 צופים בו זמנית.  היכל התרבות המקומי – מבנה הלוייתן, עדיין נמצא בעיצומו של תהליך בניה מתמשך (כ 7 שנים ), אמור לענות על הצורך הזה.

בתי ספר חדשים כמעט ולא נבנו בתקופה הזו. הצפיפות בכיתות היא מהגבוהות בארץ. בשנת הלימודים הקודמת 2009-2010, החליטה העירייה להגביל את תלמידי כיתות ז' בתיכונים ל 35 תלמידים בכיתה בלבד.

בתוכנית הזו אשדוד מנסה להתמודד עם בעיית הצפיפות, ולהתחיל תהליך של צמצום מספר התלמידים בכיתות. תהליך זה יסתיים תוך כמה שנים, אם מחלקת החינוך תעמוד בפני לחצי הורים.

המסחר דווקא זכה לתוספת אלפי מ"ר בצורת מתחמי מכירות ובילוי גדולים וחדשניים. איזור התעשייה הקלה באשדוד הופך בצעדים מהירים למתחם לצעירי העיר. בין שכונות המגורים הוותיקות, רבעים א, ב, מתפתח איזור מסחר, קניות ובילויים. תחום המסחר באשדוד מפותח מאוד, ונראה שתושבי העיר נמצאים במסע קניות בלתי נפסק. מרכז קניות פתוח וגדול "סטאר סנטר", הספיק להכפיל את שטחו.

נראה שהעיר לא מצליחה מאוד להוציא לפועל תוכניות גדולות. פרויקטים ציבוריים גדולים שתוכננו עוררו ביקורת רבה על התנהלות לקויה. תוכניות שונות נמשכות זמן רב, הרבה מעבר לתכנון, ליקויים בתהליכי הבניה או פשוט פשיטת הרגל של קבלנים מבצעים יצרו מצב שבו העיר אינה עונה על הצרכים של תושביה בתחומים רבים : חינוך, תרבות, תעשיה, תיירות ועוד.

כמה דוגמאות של תוכניות גרנדיוזיות שלא הגיעו לכלל סיום:

מצד אחד, העיר מתפתחת מאוד, אלפי דירות נבנו במשך זמן קצר יחסית, גידול מאוד משמעותי במספר תושבי העיר, גידול גם בשטחי המסחר הפרטי העונה על הצרכים המקומיים, ומצד שני, אין כמעט פיתוח ציבורי בעיר אשדוד.

האם עיריית אשדוד עשתה כל מה שאפשר למען התושבים ?

נראה, שלמעט הענקת אפשרות ותנאים ליזמים פרטים בתחום הבניה למגורים והבניה למסחר העירייה לא מעודדת ולא משקיעה מספיק בבניה ציבורית.

חלק ב