חינוך באשדוד

מערכת החינוך בישראל, אולי לא רבים יודעים, נמצאת בתהליך מתמשך של ירידה, התפרקות ואולי של שינוי. החלטות שהתקבלו לפני שני עשורים על ידי  משרדי הממשלה, בעיקר משרד האוצר ומשרד החינוך, נותנות את אותותיהן ובאות לידי ביטוי בתוצאות העלובות של תלמידי ישראל.

בדיקת רמת ההישגים של תלמידי ישראל בהשוואה למדינות העולם, בעיקר מדינות ה OECD, מעלה שתלמידי ישראל נמצאים די בתחתית רשימת ההישגים.

אשדוד, כעיר החמישית בגודלה במדינה, מתמודדת טוב יותר באופן כללי מאשר מדינת ישראל. בהתייחסות לשורה התוצאה – בחינות הבגרות, 70% מהתלמידים באשדוד מצליחים בבחינות הבגרות, בהשוואה לפחות מ50% בממוצע הארצי.

אתר ashdodlive.com  סוקר את תחום החינוך באשדוד, במטרה להכיר פרויקטים שונים הפועלים באשדוד. הפרויקט המרכזי בודק ומנסה ליצור תוכנית אסטרטגית שתתאים לתלמידים הבוגרים בשנת 2025 והם מתחילים כעת את דרכם במערכת החינוך.

 

מהגן לאוניברסיטה, זו תוכנית הדגל של העיר אשדוד. התוכנית מנסה להגשים את החלום החינוכי של תושבי אשדוד, לצורך כך נערך סקר בקרב התושבים, וממנו נגזרו נושאים מרכזיים שהועלו לקבוצות דיון והכנה, כדי להכשיר את בוגרי מערכת החינוך להתמודדות טובה יותר בשוק התעסוקה העתידי ולפתח אותם להיות אזרחים תורמים ומובילים בעתיד. את התוכנית מלווה קבוצת מחקר ממכללת עמק יזרעאל.

אוניברסיטה, בעיר התחילו לדבר על אוניברסיטה לפני כשלושה עשורים, אבל ההתקדמות, בדומה לבית החולים בעיר, לא ממש נראית. כיום ניתן לראות בעיקר מספר שלוחות של מכללות הפועלות בחסות אוניברסיטאות. האוניברסיטה הפתוחה הצליחה בשנים האחרונות לפתוח מכינות לאוניברסיטה, "אשנב לאקדמיה", לתלמידי כיתות ט' בבתי הספר התיכונים. אוניברסיטת תל אביב מגייסת מידי שנה מספר מצומצם של תלמידים בעיקר מכיתות י – יא, כך גם אוניברסיטת בר אילן. לצד האוניברסיטאות פועלות באשדוד: המכללה למינהל ומכללת סמי שמעון.

עדיין מספר הסטודנטים בעיר נמוך בהשוואה לערי המרכז, ברור שהקמת אוניברסיטה בעיר היא חיונית מאוד להתפתחותה האמיתית של העיר. למען ההגינות מדובר בסך הכל בכ 2500 סטודנטים אשדודים, בסך הכל העיר עדיין לא הגיעה למסה קריטית. נוסף לזאת, כדי להקים אוניברסיטה יש להשיג אישור מגילדת האוניברסיטאות ( אולי ניגוד אינטרסים).

לאחרונה ניתן לראות שאשדוד פועלת באופן משמעותי כדי להגדיל את מספר הסטודנטים בעיר. נושא האקדמיה תופס תאוצה, כפי שניתן לראות בגידול התקציבי המיועד להשכלה הגבוהה, בהענקת מילוות ומענקים לכל תושבי העיר, למימון ולסבסוד הלימודים האקדמיים.

העיר הקימה את מרכז כיוונים, והוא מרכז ומאגד את מרבית המשאבים, נוסף לזאת מחלקת החינוך יצרה תפקיד חדש בבתי הספר התיכוניים, יועץ אקדמי לכל בית ספר. היועצים האקדמיים עוברים השתלמויות וליווי של מרכז כיוונים ( למרכז כיוונים אמשיך להתייחס בעתיד).

מאמרים קשורים:

מחוננים