אשדוד במספרים חלק. ב'

אשדוד גדלה וצמחה, הכפילה את מספר תושביה כמה פעמים. העיר התחילה עם התיישבותן של 22 משפחות ראשונות, המשפחות המייסדות, בראשית שנות ה – 50, ומאז העיר כמעט לא הפסיקה לצמוח.

בשנים ההם של שנות ה -50 וה – 60, כאשר מנהיגיה של המדינה ראו בחזונם התיישבות מפוזרת מעבר למרכז הארץ, הם פעלו בדרכים שונות להגדיל את מספר התושבים בפריפריה. אחת הדרכים הייתה הקמת העיר אשדוד, מדרום לגוש המרכזי של המדינה, והפניית גלי העולים להתיישב.

ב1956 הונחה אבן הפינה לעיר חדשה – אשדוד, וכבר בתחילת הדרך יזמו פרויקטים גדולים כמו הקמת נמל נוסף, הקמת תחנת כוח נוספת, הקמת והעברת מפעלים גדולים ( חלקם כבר נסגרו) אלת"א, רוגוזין, אקרילן, צמר אוסטרלי ועוד. כעבור 15 שנה קיבלה אשדוד מעמד של עיר, בשלב הראשון הייתה רק עיר פיתוח. גל העליה הגדול של שנות ה -90 הפך את אשדוד לעיר החמישית בגודלה בישראל.

העיר אשדוד תוכננה מראש בחלוקה לרבעים, ונועדה להיבנות בצורה מודולרית בהתאם להתפתחותה. כבר בהתחלה תוכננו 17 רבעים לעיר, כיום כולם קיימים. עתודות השטח לבניה באשדוד הצטמצמו מאוד, נראה שתוך עשר עד חמש עשרה השנים הבאות, תגיע העיר לקצה גבול הפיתוח.

הרבעים נבנו במתכונת עצמאית, כאשר לכל רובע יש את מירב השירותים הנדרשים: מגורים, גינות ציבוריות, בתי ספר, ומתנ"ס המעניק שרותי חברה וקהילה.

צמיחה טבעית או נסיקה ?

אשדוד בתחילת שנות ה – 60 מנתה כ 3500 איש, בתחילת שנות ה -70 היו בה כבר 40 אלף תושבים, בתחילת שנות ה – 80 הגיע מספר התושבים לכ 80 אלף, בתחילת שנות ה-90 העיר צמחה וכללה כ 130 אלף תושבים בתחילת המאה ה -21 היו כ 180 אלף והיום מספר התושבים נושק לרבע מיליון איש באשדוד. ההערכה לגבי העתיד, אין הערכה הנבואה לא נמצאת פה.

אשדוד היא עיר צעירה, די דומה לחברה הישראלית, אבל יותר צעירה. קרוב ל 40% מהתושבים הם מתחת לגיל 20, למעלה מ70% מתושבי אשדוד הם עד גיל 40, רק 10% הם מעל גיל 65.

לכל משפחה באשדוד יש בממוצע 3.5 נפשות, יותר מהממוצע הארצי, עוד נתייחס לכך בהמשך.

הדמוגרפיה של אשדוד מעניינת כ -45% מהתושבים הם ילידי אירופה ואמריקה, 25% הם ילידי אפריקה ( בהשוואה ל15% מתושבי ישראל ), כ 8% הם ילידי אסיה ( בהשוואה ל 12% מתושבי ישראל ).

הגידול המשמעותי במהלך שנותיה של אשדוד הוא שילוב של הגירה ממקומות אחרים בארץ וריבוי טבעי, לידות של משפחות באשדוד.

לאשדוד היגרו אנשים מהמרכז ובעיקר מדרום הארץ, כדי להתקרב למרכז או כדי לשפר את איכות החיים שלהם ( דרום הארץ סובל שנים רבות מתת תקציב, תת פיתוח ולכן יש נטישה של כל מי שיכול).

תושבי אשדוד הגיעו מתל אביב, חולון, בת-ים, ראשון לציון, לוד,ירושלים, אשקלון, קריית גת, קריית מלאכי, באר שבע, ירוחם, אילת ומישובים כפריים בסביבה הקרובה והרחוקה.

חלק א

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.