בניית בניינים גבוהים במסגרת תמ"א 38, חידוש, התחדשות, פינוי בינוי או הריסה ובניה, יוצרת בעיה עתידית, במיוחד כאשר לוקחים בחשבון שהבניינים הגבוהים האלו יחליפו בניינים נמוכים בעלי תשתיות פיזיות נמוכות, אוכלוסייה חלשה של משפחות משכבות כלכליות נמוכות, מהגרים, עולים או שוכרים…


הבניינים הישנים, בדרך כלל של אוכלוסיית וותיקים, האלו מאופיינים בקושי רק לאחזקה, לטיפול ולשימור בסיסי של חדרי מדרגות, חשמל, ניקיון, אסתטיקה ורכוש משותף.

בניית בניינים גבוהים, תאלץ את האוכלוסייה בעלת הנכסים – הדירות והרכוש המשותף, להתפנות או למכור את הנכס העיקרי שלהם ולעבור לאיזורים חלשים אחרים, שגם בהם מתוכננים לקום בניינים גבוהים.האוכלוסייה כאמור חלשה מבחינה כלכלית ואולי גם חברתית, תכנס לחוסר וודאות וליציבות והבעייה שלהם מהר מאוד תהפוך לבעיה של הציבור, של הרשות המקומית. התופעה הזו, היא סיבה מספיק חשובה כדי שהרשות העירונית , שלא לומר המדינה, חייבת להיות מעורבת, להגן על האינטרסים של הקבוצה הזו.

אין צורך להכביר מילים על יוקר המחייה בבניינים הגבוהים, המתוכננים, די אם נתייחס ל:  מעליות, משאבות, חשמל, חניה, ניקיון, פיתוח הרכוש המשותף: גינה, מחסנים, אולמות ומתקנים… כל אלו מייקרים עד מאוד את ההוצאות לבניין.

מה יקרה לאוכלוסייה הזו:  הותיקה, המוחלשת, המבוגרת, המהגרת, העולה, השוכרת, אלו שהאמצעים שלהם מצומצמים ?

תאלץ לעזוב למקום פחות טוב,
תאלץ לשלם הוצאות אחזקה גבוהות יותר, לממן את יוקר המחיה,
תאלץ, בחלק מהמקרים לעבור למגדל אחד, כל הדיירים מבניינים שונים וישנים למגדל אחד, שיהפך לבנין מצוקה.  היזם והקבלן יעדיפו להפוך
ו"להרוס" תדמיתית "בניין מצוקה – סלאם" ועל ידי כך לאפשר בניית מגדלים נוספים כמגדלי יוקרה חזקים.

דיירי הבניינים הנמוכים, הותיקים הם בעלי הנכסים, בלעדיהם כל תכנית השינוי לא תצא לפועל, אינם מבחינים בהזדמנות הכלכלית של עיסקה שאליה נקלעו שהם משלמים את המחיר מבלי לקבל תמורה מספקת. בעלי הנכסים אינם קולטים "שעושים עליהם סיבוב", הם מעבירים את הרכוש שלהם והמשותף בתמורה לבנייה מחדש או שדרוג ביתם,  קרקע וזכויות בניה לפעמים אלפי מ"ר.

התמורה אינה הוגנת ויתרה מזאת מכניסה אותם לתסבוכת כלכלית
שלא יוכלו לעמוד בה.

עסקאות החידוש, התחדשות או תמ"א 38, בשמות שונים, אינן לוקחות בחשבון את יצירתה של בעיה כלכלית חברתית שתתפוצץ לכולנו, כחברה, בפנים.

הרשויות: המדינה, העיריות ומוסדות השלטון חייבים להיות צד בעסקאות אלו, להגן אל האוכלוסייה החלשה הזו, שמצבה הכלכלי והחברתי יפגע ויכניס רבים, שהיום הם אומנם מוחלשים, עמוק אל מתחת לקו העוני גם החברתי וגם הכלכלי.

לפני שיהיה מאוחר, המדינה צריכה להיכנס וליצור מסגרות גג שיגנו על תושבי השכונות הותיקות והישנות.

הסתבכויות של קבלנים יזמים אינן תופעות נדירות במחוזתינו, במיוחד לאור העובדה ששרלטנים שונים נכנסו כמחפשי שלל רב. יזמים אלו, אמנם מבטיחים הרים וגבעות, אבל גם הם אינם יכולים להבטיח שהיוזמה או ההרפתקה שלהם תצא לפועל ותושלם ללא בעיות.

במקרה שכזה, כיצד תתמודד אוכלוסיית הבניינים הנמוכים ?
אם אוכלוסיות חזקות, יכולות למצוא פתרונות ולהגן על עצמן וגם להשתקם בעת הצורך, הרי שהאוכלוסיות המוחלשות אינן מסוגלות והרשויות, כולנו נאלץ לייצר פתרון, לכן דחוף מאוד שהרשויות יהיו צד אקטיבי בהוצאה לפועל ובהשתתפות בפרויקטים להתחדשות עירונית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *