העיר המודרנית הקדומה ביותר תוכננה על ידי היוונים, כבר במאה הרביעית לפנה"ס. מהנדס צעיר בשם היפודמוס ממילטוס, תכנן את הקמת העיר המודרנית ביותר עד זמנו, ולמעשה גם מתכנני ערים מודרנים מתבססים על התוכנית הזו, שנקראת למרבית הפלא, עיר היפודמית או בשם מוכר יותר תוכנית גריד (רשת).

מהי תוכנית העיר ההיפודמית ? 

זו עיר מתוכננת מראש, משתרעת על שטח רחב ומחולקת לרבעים רבעים, רחובות אורך ורחובות רוחב. רבעים המיועדים למגורים ורבעים המיועדים למסחר, רבעים המיועדים למבני השלטון ורבעים המיועדים לפנאי, רבעים המיועדים לבילוי, בידור ופנאי.
הרומאים שכללו עוד יותר את העיר היוונית – הלניסטית. הם היו אלו שהפיצו והרחיבו מאוד את השימוש בתכנון העירוני בכל איזורי הכיבוש באימפריה הרומית.  הרומאים, היו מאוד מעשיים בהשוואה ליוונים אותם ירשו. 

אם היוונים עסקו באומנות, בפילוסופיה, בהפצת הרעיון ההלניסטי הרוחני והמופשט, הרי שהרומים עסקו בעיקר בחומר, הם המציאו את הבטון והשתמשו בו ביד נדיבה להקמת מבנים גדולים ואדירים, הם שיבצו קשתות כמרכיב בסיסי בבניה, החל ממקדשים ותאטראות ועד אמפיתאטרונים ענקיים, כמו זה שנבנה ברומא – הקלוסיאום, שכלל 50 אלף מקומות ישיבה. הקלוסיאום לא היו המבנה הגדול ביותר בתכנון הרומי, היה מבנה נוסף ברומא, ששימש למרוצי כרכרות הרומיים, והוא נבנה להכיל 200 אלף מקומות ישיבה. 

הרומים דאגו לצרכי הציבור בכך שהקימו מערכות לאספקת מים לתושבים ולמתקני העיר, הם השקיעו באמות מים שהובילו מים ממרחקים, הם הקימו מאגרי מים ענקיים לשימוש שוטף ולתקופות שחונות. יותר מזה, הם סללו דרכים, חלקם שורדים עד היום, שחיברו את הערים ברשת מפוארת של כבישים.  הרומים הקימו יחידות להגנה על משתמשי הדרכים. הרומים העניקו מעטפת רחבה וכוללת לעיר, לתושבים ולסביבה הקרובה והרחוקה. שיא התקופה הרגועה והשלווה הזו נקראת "השלום הרומאי – Pax Romana".

 אם העיר היוונים שימשה מרכז שאליו התכנסו אנשים רבים וראו את עצמם חלק מקהילה קוסמופוליטית משותפת, הרי העיר הרומית הוקמה למטרות ברורות, הפצת השליטה הרומית. בערים האלו התיישבו חיילים רומיים משוחררים, נשאו לעצמם נשים מקומיות והקימו משפחות.
בתכנון העיר הרומית הוכנסו מרכיבים אדריכליים אופיניים, כמו: מקדשים, מבני ציבור, רחובות רומיים, מערכות ניקוז, מרחבים ציבוריים, מתקני שעשועים וכל מה שניתן לראות בכל עיר רומית ברחבי האימפריה.

כאשר השלטון המרכזי הוא חזק, כך המרחב הציבורי
ותכנית העיר נשמרים

התכנון העירוני, כאמור ממשיך להתקיים עד היום. כל עוד השלטון המרכזי היה יציב וחזק התכנית הזו נשמרה, מי שפגע בה, על ידי בניה פירטית, על ידי הסגת גבול למרחב הציבורי נענש כמו שהרומים ידעו. הרומים נחשבים, כמי שפתחו את  החקיקה והמשפט הציבורי יותר מעמים אחרים.

בתקופות בהן השלטון המרכזי היה חלש, למשל במזרח התיכון הביזנטי, בעלי ההון, השררה והחוצפה בנו אל תוך המרחב הציבורי והרסו בכך את תוכנית העיר.
כמו בערים ביזאנטיות (מאות 4-7 לסה"נ), גם אצלנו בארץ, ניתן לראות כיצד הרחובות הרומיים הרחבים מצטמצמים על ל ידי בניה פרטית ופירטית.

איך הסיפור ההיסטורי קשור לעניינוי תמ"א 38 ?

היום, למרות שמקובל לחשוב שהמשטר בישראל יציב וחזק, יש עובדות בשטח המרמזות, דווקא על חולשתו של השלטון המרכזי. השלטון שתפקידו לשמור על הערכים ומשאבי הציבור, אינו עושה זאת. הדוגמה הבולטת במיוחד, היא התכנון וההוצאה לפועל של תוכניות התמ"א 38 למינהן.

היוזמה והביצוע של תוכניות אלו הופקרו לידי השוק הפרטי, והם דואגים בעיקר לשורת התוצאה, כמה ריווח נשאר להם. המדינה, השלטון המרכזי, מידי פעם נאלץ להתערב כאשר מתגלעות בעיות בין היזם לבין הדיירים, לבין השכנים, לבין הציבור. לרוב השלטון אינו מתערב, משאיר לשוק החופשי להתמודד ובדרך כלל להרוס את מירקם החיים שנרקם במשך שנים רבות.

ברשימות אחרות הצגנו באתר אשדודלייב בעיות ותחומים בהם השלטון המרכזי אינו מתערב, ומאפשר לכל מי שחפץ להיכנס לחלל הריק ולעשות בו כשלו. התוצאה היא, מעבר להרס מערכות היחסים בין תושבי העיר, גם הרס התכנון הקפדני והמקורי של העיר. בניינים העוברים את הטיפול של תמ"א 38, הורסים במידה רבה גם את תוכנית העיר, מצמצמים את רווחתו ואיכות חייו של הציבור, מצמצמים את מרחב התנועה, מעמיסים על תשתיות שאינן מיועדות לשינויים ובכך מקדמות את הפיכת חיי התושבים לסוג של גיהנום.

לפעמים, גם השלטון המרכזי פועל ללא שיתוף פעולה עם הציבור, כאשר מחליט להוציא לפועל סלילת כביש בעיצומה של מהפכת הבנייה, כמו פרוייקט Reway באשדוד. השלטון המרכזי, במקום להוביל את התוכניות לקראת שיפור ושדרוג העיר, כמו התחדשות העיר, הוא בעצם מובל על ידי יזמים המכוונים לטווח הקצר, ואינם רואים את טובת העיר לטווח הארוך.

כדאי לו, לשלטון המרכזי להתעורר ולהבין לאן מובילים את העיר בעלי ההון או טייקונים, המבקשים לגרוף רווחים מהירים על חשבון הרס התשתית העירונית, זו שנבנתה בעמל ובמשך שנים רבות. יתרה מכך, כפי שכתבנו בעבר, השלטון המרכזי והרשויות המקומיות צריכים להיות חלק מרכזי בתכנון, בהובלה ובהוצאה לפועל של התכניות השונות במסגרת התחדשות עירונית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *