איפה התעשיה באשדוד ?

אשדוד התחילה את דרכה כעיר תעשייה, התכנון העירוני המוקדם מיקם את אזורי התעשייה של אשדוד בחלק הצפוני מזרחי של העיר. הכוונה הייתה שמיקום זה יתייחס למשטר הרוחות האופייני לסביבה וכך זיהום וריחות רעים לא יכנסו לתחום העיר עצמה. התכנון תאם את המציאות וככל שמתקרבים לחוף הים כך ניתן להרגיש את האיכות הגבוהה יחסית של האוויר.

בשנים הראשונות נבנו פרויקטים גדולים מאוד שנועדו לספק לא רק את צרכיה של העיר אלה גם את צרכיה של המדינה המתפתחת.

היום בתחילת המאה ה -21 הצרכים של אשדוד שונים מאלו של הקמת העיר. גם העיר, גם התושבים וגם המציאות השתנתה מאוד. פעם התעשיה התבססה על מפעלים גדולים, פרויקטים לאומיים כמו המפעלים הבאים: 

נמל אשדוד, בתחילת שנות ה – 60 החל תהליך בנייתו של הנמל. תהליך זה הסתיים למעשה בסוף שנות ה – 80 לאחר ניצול מקסימלי של עתודות הבנייה בתוך המתחם  שיועד לו. בתחילת שנות ה -90 החלה בנייתו של נמל היובל, שהוא תוכנית הרחבה ופיתוח של הנמל. נמל אשדוד, בגלל קרבתו למרכז המדינה הפך די מהר למקום מרכזי ביבוא וייצוא הסחורות לישראל. ומהר מאוד התחרה בנמלי תל אביב וחיפה. כיום נמל אשדוד מוביל בכמות המטענים העוברים דרכו.

תחנת הכוח אשכול, עוד לפני הקמתה של העיר אשדוד הוחלט ב 1953 להקים מפעל ליצור חשמל שיספק את האנרגיה הדרושה למרכז ולדרום המדינה. התקופה הייתה תקופת צנע. המדינה נאבקה על קיומה הכלכלי, לא פחות מקיומה הפיזי, ועם זאת מנהיגי המדינה ראו את העתיד במשקפיים וורודים. בעיצומו של מחסור כלכלי הושקעו משאבים ניכרים בפיתוח תשתיות שיבטיחו את שגשוגה של המדינה (איפה הימים ההם ?). תחנת הכוח באשדוד היא למעשה 4 יחידות המספקות את רוב כמות החשמל הנדרשת בישראל. השלמת יחידות הכוח הושלמו באמצע שנות ה – 70. משבר האנרגיה העולמי בשנות ה – 70 הוביל את מדינת ישראל לקבל החלטות אסטרטגיות ולעבור משימוש בדלק לשימוש בפחם ובגז ובהמשך לטכנולוגיות חדשניות השומרות על איכות הסביבה. כמות האנרגיה שמספקת חברת החשמל בישראל היא כ 12 אלף מגוואט, וכמות צריכת החשמל שוברת שיאים מידי שנה, כמו שקורה בימים האלו ממש (06/2010).

אלת"א, מפעל אלקטרוניקה מתקדם הוקם באשדוד ב 1969 ( גם פה ניכרת פעולותיו של לוי אשכול). המפעל הוא חלק מהתעשייה האווירית של ישראל. המפעל התפתח בהתאם לדרישות למוצרי ם מתקדמים ולשדה הקרב המתפתח והמתבסס על טכנולוגיות מתקדמות.

מפעל אלת"א פועל בכמה מישורים: תחזוקה שוטפת, שיפור והכנסת טכנולוגיות חדשות, פיתוח אמצעים מתוחכמים. אלת"א השתתפה בפיתוח אמצעים כמו מכמי"ם, מטוסים, טילים ולווינים. פיתוחים שהיו מעין תוכניות לאומיות לפיתוח אמצעים מתוחכמים תוצרת ישראל. מפעל אלת"א הוא מפעל הפועל בשיתוף עם העיר אשדוד מידי שנה מבקרים תלמידי כיתות מדעיות באשדוד לימי עיון ולימוד במפעל, שבו הם נחשפים למשמעות המעשית לתכני הלימוד שלהם.

מפעלים נוספים הפועלים באשדוד ותרמו לחיזוק כלכלת העיר בתחום התעשייה הם: מפעל פטרוכימיים, מפעל הזיקוק המייצר מוצרים מתוחכמים של נפט.

התעשייה באשדוד שינתה את פניה מאז שנות ה – 60,  כאשר לצד התעשיות הכבדות הוקמו תעשיות מסורתיות בתחום הטקסטיל, כמו מפעלי צמר אוסטרליים, מפעל רוגוזין. מפעלים אלו נסגרו ובמקומם הוקמו תעשיות יותר מודרניות.

היום, כאמור הדברים השתנו מאוד, לא עוד מפעלים עתירי עובדים וידיים עובדות ויותר פרוייקטים מתוחכמים המתבססים על ידע והשכלה מתקדמת.

כדי להשיג את החדשנות והיצירתיות אשדוד צריכה לעלות כיתה להפוך לעיר מרכזית, כזו שתרכז את מיטב הצרכים, מיטב ההשכלה, מיטב העובדים מיטב המוסדות כדי להיות עיר אמיתית, מטרופולין מכובד. כדי אשדוד תהפוך למטרופולין צריך להשקיע במתחמי עבודה מודרניים, כמו חממות לפיתוח, מרכזי חדשנות, מרכזי ייצור.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *