האם מתחיל מפנה תיירותי באשדוד?

תיירות ואשדוד לא נתפסים, משום מה, כמשהו מובן מאליו, חייבים לאודות שיש קושי בחיבור של אשדוד ושל תיירות. מצד אחד, אשדוד היא עיר חוף שטופת שמש הזועקת לבילוי ונופש תיירותי, ומצד שני, אשדוד קיימת כבר כמעט 55 שנים ואין שום התפתחות משמעותית בתחום התיירות. תעשיית תיירות צומחת, בדרך כלל, משילוב של יוזמה פרטית ותכנון עירוני או לאומי, נראה שמרבית מרכיבי המשוואה פשוט חסרים בעיר אשדוד.

חייבים לאודות שהיו יוזמות לפיתוח, אבל לא יוזמות תיירותיות באשדוד. בשנות ה -70 התחילו לעבוד על רעיון לבנות בחלק הדרומי של העיר בתי דירות או מלון דירות, שיהיו מיועדים לפנסיונרים יהודים מרחבי העולם שיגיעו לבלות את זקנתם פה בעיר נופש חמימה ושטופת שמש, כאילו מיאמי באשדוד.

רעיון דומה למה שקיים במיאמי בארצות הברית ובעוד ערים חמימות. הניסיון כָּשָל, בנין שבנייתו החלה בשנות ה – 70, נשאר שומם כ"פיל אפור". היום אחרי למעלה מ – 30 שנה עומד ופועל מלון לאונרדו, והוא מצליח למלא את חדריו בצורה מרשימה. עדות לצמא לנופש בעיר השמש. 

כיום ניתן לראות את האתרים התיירותיים של העיר לאורך חוף הים מצפון לדרום: גבעת יונה, המשקיפה על מרבית שטח העיר, כשישה חופים מוכרזים ומותאמים לרחצה, מרכזי בילוי, מרינה ושאר בילויי חוף.

ההתייחסות של פרנסי העיר לתיירות היא יותר בגדר חלומות ומחשבות, התוצאה בסופו של דבר היא שאין בעיר כוח משיכה תיירותי.

מה צריך כדי לפתח בעיר אשדוד תיירות ?

 המתכון די ברור, גם התוצאה די ברורה. מחקרים בתחום התיירות העלו, שכל השקעה של דולר אחד בתיירות מניבה רווחים בסדר גודל  של כ 7 דולרים. אם כך השקעה תיירותית עשויה להניב רווחים נאים ליזם החרוץ.

כיום ניתן לראות תנופת פיתוח של הקמת שניים שלושה מלונות, ממש קרוב לחוף. מלון אחד נבנה בחלק הצפוני, מלון שני ממש קורם בטון, קרמיקה וזכוכית במרכז ומלון דירות או משהו דומה לזה בחלק הדרומי ממש על קצה הגבול של אשדוד, מקום הנושק לחוף הים, לשמורת טבע ובתי האיזור הדרומי של אשדוד.

תוכנית עירונית לפיתוח תיירות, דווקא יש פה בעיר אשדוד, חברה מיוחדת שהוקמה לצורך  פיתוח התיירות והיא חברת חופית.

יש תוכניות להבאתם של תיירים רבים, למשל במסגרת שייט תענוגות הייתה ציפייה להבאתם של  כ 50 אלף תיירים במהלך  2010 לעיר אשדוד. מה באמת קרה ?

בתוכניות העיר ישנו שטח מיועד לתיירות והוא אמור להשתרע על 12 קמ"ר, נשמע דמיוני, ובו יהיו למעלה מ 30 אתרי תיירות.

אשדוד ידועה בתכנון המדוקדק שלה. במשך כ 30 שנה עמד מהנדס בראשות העיר, כך שתוכניות יש לכל דבר, אבל לזמן נראה יש קצב מיוחד לאשדוד.

לאחרונה נבחר ראש עיר חדש, רופא במקצועו, כבר ניתן לראות שינויים והתפתחות, חופי הרחצה מושקעים, מתנקים מידי יום, רכבי שיטור ימי מסתובבים ללא הרף. הטיילת  לאורך קו החוף משתפרת מידי יום, מסלולי הליכה ורכיבה על אופניים, ריהוט עירוני פוזר ביד נדיבה. הכנות לקראת מופעי הקייץ, פסטיבל "חלון לים התיכון" בעיצומן, בולדוזרים מנקים ומיישרים שטח המיועד להקמת במה ולכ 50 אלף צופים, ממש על חוף הים, עם הגב לים. גם פארק, שיהיה המרכזי והגדול בעיר, מתחיל את דרכו.

אולי בכל זאת אשדוד עוברת תהליך של שינוי, פחות חלומות ותוכניות ויותר ביצוע והשלמות.