אשדוד בכותרות, המצור הישראלי על עזה מעלה לאחרונה את אשדוד לכותרות. ניסיונות של פעילים להסרת המצור על עזה יצרו שיתופי פעולה בין קבוצות שונות, חלקן פועלות מתוך נקודת מבט הומניטרי, חלקן מתוך הזדהות עם תושבי עזה, חלקן מנצלות את ההזדמנות, שנפלה כפרי בשל, להפגין נגד מדינת ישראל ונגד מדיניותה וחלקן סתם מתוך שנאה לישראל – ביטוי חדש לאנטישמיות או כפי שמכנים זאת "אינתיפאדה לבנה".

תהליך מעניין מתרחש בהקשר של עזה, וכדאי לנסות להבין אותו. בבסיסו של התהליך ניתן לראות מצד אחד הינתקות ומצד שני התחברות.

הינתקות, ממשלת החמאס שהשתלטה על עזה הפכה את עזה למדינה בפני עצמה. מעין דרך פרקטית, כל עניין שיכול לקדם את הריבונות ואת העצמאות של מדינת החמאס בעזה הוא כשר.

בהשתלטות על עזה ניתן לראות הינתקות מהעם הפלשתיני, גירוש הממשל הפלשתיני לגדה, לעיר רמאללה. בתהליך הזה ממשלת החמאס מצהירה בריש גלי, עזה היא המדינה החמאסית של העם הפלשתיני. למדינה החמאסית הזו יש את כל סממני הריבונות: טריטוריה מוגדרת היטב, צבא אקטיבי, מערכת יחסי חוץ והסברה משומנת היטב, קשרים חובקי עולם ואפילו אויב מזוהה, מדינת ישראל, המהווה דבק לליכוד השורות בקרב העם הפלשתיני ובקרב מדינות ערב והאיסלאם.

התחברות, ממשלת החמאס, נכון לעכשיו, פועלת בדרך של התחברות לגורמים חדשים, מנצלת את תדמית דויד הקטן נגד גולית הענק, ומציגה את ישראל כמי שבעצם הטלת המצור על עזה פוגעת, חונקת ומדכאת את העם הפלשתיני היושב בעזה. ממשלת החמס מאפשרת לגורמים מערביים שונים לבצע את העבודה. חברות וקבוצות אירופיות פועלות במרץ להסיר את המצור מעל עזה. ההתנגדות לדון ולהגיע להבנות עם מדינת ישראל להעביר את התמיכה והסיוע ההומנטרי דרך נמל אשדוד, מחזקות את ההבנה שיש פה כָּוַונַה והֲכְוַונַה לחזק את השלטון העצמאי של ממשלת החמאס בעזה.

נמל אשדוד מעלה קשר חדש, מין ברית "ערים תאומות" בין עזה לבין אשדוד. מדינת ישראל מתעקשת להעביר את הסיוע לעזה דרך נמל אשדוד הנמצא כמה עשרות ק"מ צפונית לעזה. מדינת ישראל מבטיחה בידוק בטחוני ושחרות הסחורות, אפילו הבטחה לסייע בהעברת הסחורות לעזה.

בשבוע האחרון הגיע לשיאו תהליך של פעילים שונים לשבור את המצור, להגיע פיזית ישירות לעזה. ממשלת טורקיה בראשותו של ראג'ב טאיפ ארדואן, עומדת אחרי ארגון וניהול המשט לעזה, מובילה מסע נגד מדינת ישראל. הפיאסקו האדיר של השתלטות על האוניה "מרמרה" מנוצל עד תום לניגוח מדיניותה של ישראל ואילוצה להיכנע לדרישות אולטימטיביות להסרת המצור של ישראל על עזה. האוניה מרמרה עמדה בראשה של שייטת לעזה, עליה התקיים קרב דמים. האוניה מרמרה היא הסמל החדש של מסע אנטי ישראלי. בסופו של דבר האוניה הועברה לנמל אשדוד, שם עברה בדיקה יסודית והתברר שהייתה קבוצה גדולה של טרוריסטים שביקשו לנצל את המסע ההומניטארי לחיזוק מדינת החמאס בעזה.

בעקבות אירועי מרמרה, ישראל נמצאת במתקפה תקשורתית ואינטרנטית מהגדולות שידעה. עדיין לא ברור כיצד ממשלת ישראל בסיוע, שקט, של מספר מדינות תצא מהמאבק הזה, וכבר בדרכה לעזה אוניה נוספת, רייצ'ל קורי Rachel Corrie מנסה לשבור את המצור על עזה. ניסיונות של מדינת ישראל ממשלת אירלנד, נציגים אמריקאים לשכנע את אנשי רייצ'ל קורי להגיע לנמל אשדוד ומשם לאחר בדיקה ימשיכו בדרך היבשה לעזה, לא נשאו פרי, ויחידות צבאיות ישראליות השתלטו על האוניה, הפעם בשקט

הרייצ'ל קורי נמצאת עכשיו  (05/06/2010, 13:00) בדרכה לנמל אשדוד

המאבק בין מדינת ישראל לבין מדינת עזה מעלה את נמל אשדוד לכותרות. מי יודע אולי "מעז יצא מתוק", אשדוד ועזה יגיעו לברית ערים תאומות, יש המון אינטרסים משותפים בין אשדוד לבין עזה. קשר כזה יכול להיות בסיס למערכת יחסים אחרת.