"החוויה המעצבת שלי הייתה מראה הים הגדול"

ההיסטוריה האישית של עו"ד נעים שומר, משתלבת היטב בהיסטוריה של העיר אשדוד. נעים שומר הגיע עם אביו לעיר יחד עם 22 המשפחות הראשונות ב 1956. "החוויה המעצבת שלי הייתה מראה הים הגדול".
המפגש עם הים השאיר רושם אדיר על נעים הצעיר. העיר מתוארת על טהרת הרומנטיקה:" חולות זהובים, ים כחול וגדול, עצי פרי מכל סוג ומין, בעלי חיים רבים ומעט מאוד אנשים. " אני מאוד אוהב את העיר ואת התושבים, אף פעם לא עזבתי את העיר אשדוד…" "לעיר יש עדיין פוטנציאל אדיר, מה שנעשה עד כה, זה המון התחלות… העיר יכולה לההפך לעיר גדולה, ממש, באגן הים התיכון" .

ההתפתחות של העיר אשדוד מקבילה להתפתחות של המדינה. "עלייה קלטה עלייה, יש פה, בעיר המון עולים מגלויות שונות, ולכן אין פה מתח עדתי. העיר התפתחה באופן אינטנסיבי, העולים לא הספיקו להיות עולים…"

לאור התיאור הרומנטי הזה, מתעוררת השאלה, מהיכן התחושה שהעיר על אף היותה מורכבת מקבוצות רבות, עדיין מתנהלת על ידי קבוצות.
העיר, איננה מצליחה להתנהל באופן הרמוני ?

" זו בדיוק הבעיה המפריעה לאשדוד להיות עיר גדולה." יש קבוצות השומרות על ייחודן, אבל למרות השנים הרבות, הקבוצות האלו, עדיין לא נקלטו ממש. הנהגת העיר לדורותיה, פעלה לחיזוק המאפיינים הייחודיים של העדות, לכל קבוצה או עדה יש את האירועים הייחודיים, לכל עדה יש את בית הכנסת שלה, והחיבור ליצירת חברה יותר מעורבת ויותר הומוגנית לא הצליח.

הפתרון הוא: " אם היו בונים בתי כנסת ישראלים יותר ופחות עדתיים, ומקיימים יותר אירועים עירוניים לכלל האוכלוסייה על המגוון שלה. יכול להיות שאשדוד הייתה יותר עיר ישראלית ופחות עדתית.

המחשבה הזו, של נעים שומר, נכונה ומוכרת במיוחד למי שחי ומכיר את אופיה המיוחד של העיר הזו.
למבקר מן החוץ, העיר מורגשת כעיר ישראלית ביותר, כפי שעמוס עוז, מעיד בספרו, פה ושם בארץ ישראל" אשדוד היא  עיר נמל ישראלית שקטה ומתונה, שאוכלוסייתה מגוונת ויש בה פוטנציאל צמיחה גדול, אשדוד היא עתידה של ישראל". נכון, ישראל היא המיניאוטרה של מדינת ישראל.

נושא כאוב לנעים שומר, הוא מדיניות העיריה הנוכחית וקודמתה, הפועלת לחזק את ההפרדה בין הקבוצות השונות, העירייה פועלת לטפח את המפריד, על ידי הקמת מוסדות וגופים המיועדים לאוכלוסיות שאינן מקומיות, ברבעים ואיזורים שונים, למשל גני ילדים לאוכלוסייה החרדית, כבר היום, שיעור התלמידים החרדים מגיע לכ 40% ילדי הגנים ובתי הספר היסודיים בעיר.

לא כולם יודעים, נעים שומר הוא איש חינוך, שימש יועץ חינוכי בתיכון מקיף א' בעיר. "כבר אז, ב 1986 הבנתי, שהנושא העירוני צריך להיות מנותק מהפוליטיקה הארצית, והקמתי את מפלגת "אשדוד שלנו", שהצליחה להכנס למועצת העיר, ובמסגרתה שימשתי כסגן ראש העיר.

נעים שומר מנהל רומן עם העיר, העיר חשובה לו מאוד, למרות ההפסקות, למען ביתו, הקמת משרד עו"ד, שגם בנותיו עובדות איתו, הוא חוזר ומנסה להשפיע ולסייע במימוש הפוטנציאל הטמון בעיר אשדוד.

ישנה תופעה, המוכרת לתושבי העיר, רבים האשדודים, שהחלו את פעילותם בעיר, הגיעו למעמד בכיר בתחומי החיים של העיר, כמו נעים שומר, ג'קי בן זקן ואחרים. התופעה הזו הצטמצמה, מאז העלייה ההמונית של שנות ה 90. אשדוד השתנתה, וצמחה באופן מדהים, האוכלוסייה שמנתה כ 120 אלף הוכפלה לכ 250 אלף תושבים.
העיר כבר גדולה, אבל ההתנהלות של העיר נראית כהתנהלות קהילתית. העיר לא מצליחה להתפתח, ישנן המון התחלות בתחומים שונים, אבל אין המשכיות. היום עיקר השדרה הבכירה של הפקידות הבכירה  בעיר מגיע מהחוץ.

נעים פועל, בהתאם לאופיו, באופן דיסקרטי, מציע המון הצעות לסדר, כותב מכתבים למבקר המדינה, ליועץ המשפטי, הוא רואה הצלחות, בעיקר כאשר לוקחים את הרעיונות שלו ומיישמים, כמובן מבלי להעניק לו, לאיש האופוזיציה, את הקרדיט. 

בין הפרוייקטים, שהתחילו ונמוגו ניתן להתייחס להקמת אוניברסיטה בעיר. שנים מדברים, התחילו כל מיני פרוייקטים כמו " מהגן לאוניברסיטה" שהתחיל בקול רם, כיום לא ברור, מה קורה עם הפרוייקט הנהדר הזה.

פרוייקט שדרוג התחבורה בעיר, reway, ב 2012 התקיימו כמה דיונים, שהציבור לא נחשף להם, ופתאום ב 2017 הפרוייקט פרץ ללא הכנה, בהפתעה גמורה. נראה שהנהגת העיר הסתירה במתכוון את הפרוייקט כדי שלא לעורר את תושבי העיר להתנגד.
שיתוף הציבור בתהליכי קבלת ההחלטות, נתפס בקרב הנהגת העיר כגורם מפריע. נראה שההנהגה הנוכחית פשוט נאבקת בתושביה. 

"ראש העיר הוא חסר מנהיגות"

נעים שומר, איש נעים וסולידי, אינו  חוסך ביקורת, מראשי העיר לדורותיהם, גם מראש העיר הנוכחי, דר' יחיאל לסרי. " באופן פרטי הוא איש נחמד ומשכיל, אבל באופן ציבורי הוא חסר מנהיגות. תפיסת העולם שלו הישנה, משפיעה על כושר המנהיגות שלו, כל דבר הוא רואה, לצערי הרב,  בפאן מפלגתי או בפאן עדתי". הגישה של ראש העיר היא" אם אתה לא איתי, אתה נגדי". התפיסה הנוהגת בתקופת ראש העיר הנוכחי היא, שכל פעולה נשקלת ונמדדת לפי הפרמטר של נאמנות לי או לקבוצה. היום אי אפשר להניע שום תהליך.
בעיר יש "שחיתות ציבורית חוקית", חלילה לא שחיתות פלילית, בזה מתעסקים הגופים הרשמיים של המדינה.

הנהגת העיר, בניהולו של מנכ"ל העירייה, המצויין, לדברי נעים שומר, איננה חוששת לקדם את סדר היום, גם במחיר של עימות עם התושבים ואולי גם עם המערכת המשפטית. הדוגמאות לכך ניתן לראות במינויים של פקידות בכירה בעיר. מינוי ראש מינהל החינוך נבלם על ידי בית המשפט, מכיוון שלא עמד בתנאי המכרז, ולמרות זאת העיריה משכה את המינוי, המתינה עד שישלים את תנאי הסף ובסופו של דבר קיבל את המשרה.

מקרה נוסף, העירייה החליטה על "פרויקט רחוב הדולפין" , הקמת 6 גני ילדים ברחוב קטן וללא מוצא, המיועד ככל הנראה לאוכלוסיה מחוץ לרובע ד'. בסביבה הקרובה של הרחוב, יש מוסדות ציבור רבים, 4 גנים, בית ספר יסודי, 2 בתי כנסת וגן ציבורי. אוכלוסיית הרובע מבוגרת, כך שנראה שהגנים מיועדים לאוכלוסיה שתגיע מאיזורים אחרים. מיותר לציין את הסבל והפגיעה באוכלוסיה במקום.

הפרוייקט הזה, החל בוקר בהיר ללא הודעה מוקדמת, ללא היתר, לתושבים לא ניתנה הזדמנות להביע את התנגדותם. בצר להם תושבי הרחוב עתרו לבית המשפט. בית המשפט קבע מועדים לדיון ולבירור, ניתן היה להבין שהצדדים עוצרים את העבודות עד להסדרת הנושא. אבל התנהגות עיריית אשדוד הייתה אגרסיבית במיוחד, במקום לעצור את העבודות, האיצה את העבודות, כדי ליצור עובדות בשטח, הביטחון העירוני והמשטרה המקומית הגיע כדי להאבק בהתנגדות התושבים. 

"באשדוד אין מינהל תקין, בפירוש אין מינהל תקין"

עיריית אשדוד נאבקת ללא חשש בתושביה.
נעים שומר: " העיריה מודעת לחולשה ולרפיון האכיפה של הגורמים בעירייה. הם עושים מה שהם רוצים ואין להם פחד מכולם, הם פשוט דואגים להעניק עטיפה של הכשר חוקי. לא מדובר במינהל תקין, באשדוד אין מינהל תקין, בפירוש אין מינהל תקין, הם עושים מה שהם רוצים.

מנהלות הרובע, הקימו מנהלות ברבעים, סגרו את המנהלות שהתבססו על תושבים מתנדבים, והקימו במקומן מנהלות הפועלות על ידי עובדים בשכר. "המנהלות האלו הן התשתית לצרכים הפוליטיים של ראש העיר. עלותן של המנהלות בחמש השנים האחרונות הוא 40 מיליון ש"ח. הדוגמה הזו מצביעה על כך שאין מנהיג המתעלה מעל השיקולים הפוליטיים, לא בהכרח לטובת העיר."

הציבור הוא הפכפך, נראה שתושבי העיר לא מתענינים בפוליטיקה העירונית. כמחצית מהתושבים עובדים מחוץ לעיר. לתושבים לא אכפת, אין להם עיניין, הרוב אינו מגיע להצביע בבחירות, ולכן הנהגת העיר לא מתייחסת לתושב. בפרוייקט ה reway, הצביעו כמה מאות תושבים בדרישה לשתף את התושבים בתהליכי קבלת החלטות הנוגעות לאיכות חיי התושבים, אך רבים מהם אינם מגיעים להצביע ביום הבחירות. לעומת זאת, אוכלוסיות המקורבות מגיעות להשתתף ולהצביע בבחירות.

ראש העיר, יחיאל לסרי, אינו מתעניין בציבור, אינו מקבל תושבים לשיחות, מסתגר במשרדו והוא מנותק מהציבור. הציבור מפריע לראש העיר לעבוד. יש לו, לראש העיר בעלי תפקידים המבצעים את העבודה, שהוא היה צריך לעשות. המקורבים של ראש העיר, המפלגות החרדיות תומכות בו לראשות העיר והוא בתמורה משפר ומעניק הטבות בדמות מוסדות קהילתיים, גם מחוץ להקצאות הקרקע באיזורים החרדים. " המגמה, של החרדים, היא לעשות עסקים ממבני הדת". מימון הפרוייקטים הוא מתוך התקציב העירוני הכללי, העומד על כמיליארד ש"ח לשנה.

"ראש העיר, מבחינה ציבורית הוא מושחת".

מה הפתרון ? לחזק את הציבור שבדרך כלל אינו מגיע להצביע, למשל הקמתי מחדש את הפעילות של הפועל אשדוד. אני מקווה שהאוהדים יגיעו וישתתפו בתהליכי קבלת ההחלטות, עצם השתתפותם תגדיל את מספר המצביעים, לכ 30-40% ואז התהליך הדמוקרטי יהיה תקין יותר.

לסיום, מה התוכנית שלך ? "אני מנסה לפעול ככל הניתן, משתף פעולה עם גופים פוליטיים נוספים, אני עדיין חושב להתמודד לראשות העיר, אני מנסה לעודד יותר מועמדים כדי שיתמודדו על ראשות העיר. אני מנסה לעודד דמות אחת בעלת מוניטין שכולם יתמכו בו, למנוע את הפילוג, כמו בבחירות האחרונות, למעלה מעשרת אלפים קולות נפסלו ואבדו, וחיזקו מאוד את הקואליציה הנוכחית". הדרך העיקרית היא עידוד יותר ויותר ציבוריים שייקחו חלק בתהליכי קבלת ההחלטות בעיר אשדוד. באשדוד אנחנו עדיין בתחילת הדרך, אני בטוח שהעיר תהפוך לעיר חשובה מאוד במזרח התיכון.

עו"ד נעים שומר, תודה רבה על הראיון שהענקת לאתר אשדודלייב.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *