פסטיבל חוף באשדוד

פסטיבל חוף באשדוד

באשדוד נראה, שמתחילה להתקבע לה מסורת, פסטיבל חוף. באמצע החודש החם ביותר בשנה, אוגוסט, מתקיים, כבר כמה שנים, אירוע המוני. תושבי אשדוד ורבים מתושבי הסביבה מגיעים ליומיים שלושה של חגיגת  מוסיקה, ” פסטיבל הים התיכון”.

אשדוד ומנסה למָצֶב את עצמה כמטרופולין, לא רק כעיר נמל, לא רק כעיר מסחר, אלא כעיר המשרתת את תושביה ואת הסביבה. כמו ערים רבות באגן הים התיכון, אשדוד מחפשת ליצור מסורת פסטיבלית, כמו פסטיבל סן רמו, פסטיבל הים האדום ואחרים.

היה ניסיון ליצור פסטיבל סרטים, שהתקיים במשך ארבע שנים, וזהו.

היה גם ניסיון ליצור פסטיבל ג’אז, כמו אלו בערי חוף כמו חיפה ואילת, אבל שנה אחת  וזהו.

היו גם פסטיבלים נוספים: פסטיבל דייג, פסטיבל יין, שהצליחו להתקיים שנה, שנתיים או שלוש וזהו.

פסטיבל הים התיכון, עושה רושם מצליח לעלות מידי שנה, אולי יתפתח למסורת קייצית מקומית, את  זאת נדע במשך הזמן.

מצד שני, הרחק מאורות הזרקורים, אשדוד נתפסת דווקא כבירת הפסטיבלים לאוכלוסיית העולים מברית המועצות לשעבר ( בכלל העולים מברית המועצות לשעבר אוהבים מאוד את אשדוד). הפסטיבלים האלו אינם נערכים בראשי חוצות, אינם זוכים למנה גדושה של פרסום ויחסי ציבור בקרב הקהל הרחב, אבל הם מאוד פופולריים בקרב העולים מרוסיה.

לאשדוד הגיעו יותר עולים מרוסיה מאשר לכל עיר בישראל. בעיניהם, אשדוד היא עיר מאוד פופולרית. הפסטיבלים  השונים מתקיימים במרכזי מסחר והם כוללים אטרקציות לכל המשפחה, כמובן שהם מיועדים לכלל האוכלוסיה, אבל…

פסטיבל בינלאומי לשחמט, הידעת שאשדוד היא מעצמת שחמט ?

פסטיבל “עולים על הגל”, נועד להצדיע לאשדוד כעיר קולטת עלייה.

פסיטבלים נוספים וירידים ללא כוונת המשכיות, אלה ארועי הד-הוק, חד פעמיים .

חזרה לפסטיבל הים התיכון, שיתקיים בתאריכים ה 18-19/08/2010 באמפי חוף, המוקם כל פעם מחדש לצורך האירוע. בשנים קודמות העריכו את מספר התושבים ב 50 אלף איש, יכול להיות שגם השנה למרות חום אוגוסט החם והמהביל יגיע מספר דומה.

השנה יופיעו אמנים שונים כמו: ריטה, שלומי שבת, עידן רייכל, גידי גוב, דני סנדרסון, רוני דלומי ולהקת היהודים.

בפסטיבל כמו בפסטיבל, אי אפשר בלי המון, דוכנים, בעיות חניה, צפיפות, זיקוקין, הפרעות  לשכנים…

להגיע למידע הבסיסי הזה, לא היה פשוט כלל.

תירות לאורך חוף הים

תיירות

אשדוד היא עיר לחוף ים, זקני המקום עדיין קוראים לה אשדוד-ים. לגמרי לא בטוח שתיירות מתקשרת לעיר אשדוד, אולי לטובה. הנופים המדהימים חוף הים הארוך והנקי, הטיילת הנבנית. כל אלו ועוד מתפתחים לאיטם, כאילו שמורים הם לתושבי העיר בלבד. הנופים הפתוחים מהווים אטרקציה בפני עצמה, אולי עדיף להשאיר זאת כך. לתיירות מעבר לניחוח האנין יש חסרונות. מי רוצה להתחלק עם משאבי הטבע והנופים של אשדוד עם אחרים ?

אשדוד התפתחה בקצב מדהים, העיר הכפילה את אוכלוסייתה במשך כ15 שנים, ועדיין אין פתרונות לרבים מצרכיו של כרך מודרני.

אשדוד נכנסת כעת לפגרה מבורכת, די לפיתוח ולבניה המסיבית, מעכשיו מחזקים את הקיים ובונים תוספת ערך.

בכל זאת לעיר אשדוד יש אלמנטים תיירותית העונים על הצרכים המקומיים.

למבקר המזדמן כדאי לסייר בעיר מצפון לדרום.

  • גבעת יונה, היא נקודת תצפית חשובה שכדאי למבקר לעלות ולצפות ממנה על מרבית חלקיה של העיר. בגבעת יונה עומד מגדלור המקבל את פניהם של הבאים בשעריה דרך הים. מהמקום ניתן להציץ אל תוך הנמל הגדול ביותר בישראל , לאחרונה הוא משמש ככלי בטחוני למימוש המצור על עזה. שובר גלים ענקי עוטף את הנמל ומגן על האוניות בוashdodlive
    .
  • ארמון לה ממוניה,  ממש על קו החוף נבנה העתק מדוייק של אחד מארמונותיו של מלך מרוקו. הבניין נבנה מחומרים דומים למקור, גבס, טיח מֶכוּיָר ומעוצב בשלל דוגמאות גאומטריות וצמחיות. למבנה כיפה ירוקה על רקע גווני חום מדברי בהתאם למסורת העיצוב המוסלמית. הארמון נקרא ” בלו קאסל” ובתוכו שוכנת תעשיית שמחות מקומית, החל מאולמות ארועים וכלה במסעדות ועסקי שרותי תמיכה: פדיקור, תספורות, בגדי חתן כלה בקיצור כל מה שצריך כדי לממש את האירוע שחלמת עליו.
  • חופי רחצה, לאורך חוף הים הוכשרו כמה חופי רחצה, כל חוף קיבל שם משלו. החופים הצפוניים  הם הראשונים נקראו בשמות בינלאומים: מי עמי ולידו, בהמשך חוף חדש יותר ומושקע נקרא חוף הקשתות, ובחלק הדרומי חופים יותר מקומיים, צמודים לרבעים הדרומיים של העיר
    מגדל השעון - חוף לידו אשדוד.
  • המרינה הכחולה, מעגן מודרני, שהתחיל כיוזמת נדל”ן, נועד להכיל כ 500 יכטות. נוסף להיותה שער ימי לעיר אשדוד, היא מהווה פנינה תיירותית. במקום אפשר לשכור סירות, ספינות או יכטות לסיור או מקום פנאי על ספינות גדולות אל עומק הים ותצפית על העיר אשדוד מכיוון הים. רציפי המרינה בחלקם פתוחים לקהל הרחב. צמוד למרינה ניתן להכנס לאחת ממסעדותיו של אידי ( שם דבר לקולינריה הימית באשדוד), הבנויה  כמות אוניה וצופה על המרינה .המרינה הכחולה
  • מצודת אשדוד ים (קלעת אל מינה), על שפת הים נבנתה מצודת בתקופת השלטון המוסלמי באזור. המצודה שימשה כנקודת גבול  הצופה לעבר הים, וכתחנת מעבר, סוג של חאן. המצודה בנויה בתוכנית אופיינית חצר מרכזית וסביבה חדרי שירות שונים. חלק מהחדרים שימשו לאירוח, מעין מלון, וחלק אחר שימש כאורוות לסוסים.

אלו רק חלק מאתרי התיירות לאורך חופה של העיר אשדוד.